Hlavní navigace

Telefónica již pokrývá 3G sítí přes polovinu populace

Sdílet

Jan Bednařík 9. 6. 2011

Telekomunikační operátor Telefónica oznámil, že 3G signálem již pokrývá 634 českých měst a obcí, což vzhledem k součtu obyvatel činí 51 % české populace. Zmiňovaná změna metodiky výpočtu pokrytí neznamená nic jiného, než operátor ke svým stávajícím 3G sítím přičetl rovněž některé další sítě, jež sdílí s konkurenční společností T-Mobile. Dle vlastních slov nabyla Telefónica dojmu, že svou vlastní údajně přísnou metodikou podhodnocuje, avšak díky projektu sdílení sítí začala společnost používat stejnou metodologii měření jako konkurence.

"Vždy jsme byli leaderem v pokrývání 3G technologií a pokrytí kontinuálně rozšiřujeme. Metodologie používaná skupinou Telefónica se liší od výpočtu pokrytí konkurence v České republice, proto jsme se rozhodli sjednotit vykazování přítomnosti 3G technologie," sdělil Petr Slováček, ředitel divize provozu společnosti Telefónica Czech Republic.

"Je naší prioritou, aby kvalitní a rychlé mobilní datové přenosy byly dostupné co největšímu počtu zákazníků. I proto spolupracujeme na sdílení 3G sítě. V lokalitách Humpolec, Hlinsko, Březnice, Dobříš a Volyně jsme již spustili prvních deset společně sdílených vysílačů. Jednotná metodika výpočtu pokrytí populace 3G sítí je tak logickým krokem férového přístupu k zákazníkům," dodává Petr Slováček.

Jakkoliv se čeští operátoři předhánějí v pokrývání území ČR vysokorychlostním internetem, smutným faktem zůstává, že 3G sítě jsou běžně dostupné ve většině ostatních zemí (nejen) Evropské unie již dlouhou řadu let. Odvažujeme se tedy tvrdit, že z globálního hlediska není dosažení 51% pokrytí území ČR ta pravá informace, jíž by se měli operátoři pyšnit.

Našli jste v článku chybu?