Hlavní navigace

Technologii Blu-ray se začíná dařit

Sdílet

Tomáš Šulc 27. 12. 2008

 

Zdá se to pravděpodobné, protože před letošními Vánocemi podíl prodaných Blu-ray disků i přehrávačů začíná velmi rychle růst. Kupříkladu ve Velké Británii se jen za listopad prodalo 462 500 Blu-ray nosičů, což oproti říjnu znamená 165% nárůst. Druhé zajímavé číslo hovoří o počtu přehrávačů kompatibilních s Blu-ray. Těch se má za rok 2009 v Evropě prodat na 2,5 milionu (v tomto čísle nejsou započítány Playstation 3 konzole).

Jistě také pomůže nejnovější Batman s podtitulem Dark Knight, který je považován za nejlepší film tohoto roku. Ten se dostal na Blu-ray disky až počátkem prosince a do dnešních dní se jej prodalo 600 000 kusů. Na druhou stranu v absolutních číslech už výsledky zase tak skvostné nejsou. Například ve Francii je podíl Blu-ray na trhu jen 6 %.

V ostatních koutech země je situace podobná. Výjimku tvoří vyspělé Japonsko, kde podíl Blu-ray na trhu překonal 50 %, což je nejvíce na světě. Mimochodem, podle výzkumů společnosti GFK Retail and Technology Blu-ray disky nahrazují zastaralé DVD disky o polovinu rychleji, než kdysi DVD nahrazovaly analogové VHS kazety.

- - Tomáš Šulc

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).