Hlavní navigace

Také zapojujete USB kabel na třetí pokus ze dvou možností? Spasí vás nový Type-C

Sdílet

Loek Essers 5. 12. 2013

Přestože jde o maličkost, nepříjemnosti spjaté se zapojováním standardního USB kabelu (typ A) zná každý a změna je v tomto ohledu velice vítaná. Nový koncept zveřejnila nezisková organizace USB Implementers’ forum (USB-IF) starající se o standard USB v úterý a nový typ označila jako Type-C. Konektor staví na specifikacích USB 3.1 a USB 2.0 a po konstrukční stránce bude co do velikosti podobný současnému hojně rozšířenému USB 2.0 Micro-B konektoru, kterým je vybavena drtivá většina nových mobilních telefonů.

Skupina USB-IF dále oznámila, že byl konektor navržen s ohledem na budoucí škálovatelnost a použitelnost pro budoucí produktové návrhy. Po vzoru Lightning konektoru, který využívá společnost Apple pro svá mobilní zařízení, bude možné i USB Type-C zapojit oběma směry, čímž odpadne známé zápolení s konektorem, které je skrze internet často zesměšňováno.

Type-C bude rovněž schopen přenášet elektrickou energii pro napájení připojených zařízení. Nebude však kompatibilní s existujícími konektory. Tento problém řeší specifikace návrhem adaptérů, jež uživatelům umožní použití existujících produktů.

Finální specifikace USB Type-C by měla být hotova v polovině roku 2014.

 

Zdroj: IDG News Service, Usb.org

 

Našli jste v článku chybu?