Hlavní navigace

Systém na odhalování plagiátů začala využívat první střední škola

9. 4. 2010

Sdílet

Systém na odhalování plagiátů začala využívat první střední škola


Systém na odhalování plagiátů ve školních pracích, který vyvinuli informatici z Masarykovy univerzity, začal sloužit i na středních školách. Jako první jej začalo využívat Gymnázium Brno - Řečkovice. Nově se připojilo k osmnácti vysokým nebo vyšším odborným školám a dalším vzdělávacím institucím, jež prostřednictvím systému Odevzdej.cz (http://odevzdej.cz/) kontrolují své seminární a školní práce.

„K poctivému přístupu při vypracovávání prací je třeba vychovávat studenty již na střední škole, vysvětlovat jim etická pravidla, práci se zdroji a jak správně citovat,“ vysvětluje ředitel gymnázia Peter Krupka. Systém najde uplatnění při kontrole prací Středoškolské odborné činnosti nebo dalších středoškolských textů, jako jsou referáty nebo budoucí písemné maturitní práce.

PCSystém Odevzdej.cz umožňuje provádět kontrolu školních děl nejen mezi pracemi, jež do něj školy zapojené do projektu umístily, ale porovnává je i se závěrečnými pracemi. Do systému na kontrolu bakalářských, diplomových, disertačních, rigorózních a jiných prací pod názvem Theses.cz (http://theses.cz/) vkládá texty dvacet sedm vysokých a vyšších odborných škol. Ojedinělost projektu spočívá právě v solidaritě zapojených škol, které získávají jednak možnost vyhledávat podobné dokumenty, ale současně rozšiřují databázi dokumentů, a zvyšují tak pravděpodobnost nalezení podezřelého textu. Aktuálně databáze obsahuje 1,89 miliónu dokumentů.

Dalším cílem, na němž intenzivně pracují odborníci z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, je zprovoznění vyhledávání podobných souborů vůči internetu. Dosud se systém omezuje jen na kontrolu vůči některým internetovým zdrojům (například encyklopedie Wikipedie).

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).