Hlavní navigace

Symantec předpovídá trendy v oblasti bezpečnosti a ukládání dat pro rok 2011

12. 12. 2010

Sdílet

Symantec ve své vizi blízké budoucnosti v oblasti počítačové bezpečnosti a ukládání dat upozorňuje na to, že exponenciálně narůstá počet uživatelů, kteří používají chytrá mobilní zařízení, a tím roste i počet přístrojů, jež zvyšují riziko pro podniky. Zároveň se rozostřuje i hranice mezi využitím pro prací a osobní potřeby, a proto se zvyšuje potřeba zavedení nových bezpečnostních modelů v roce 2011.

Analytici z firmy IDC odhadují, že do konce roku dojde k nárůstu nových chytrých telefonů o 55 % a Gartner uvádí, že 1,2 miliardy lidí bude používat mobilní telefony, které umožňují připojení k internetu. Počítačoví zločinci se zatím jen málo zajímají o mobilní zařízení, přesto je nevyhnutelné, že si útočníci vyberou za svůj cíl v roce 2011 právě i mobilní přístroje, které budou stále sofistikovanější. Chytrých telefonů bude stále přibývat a tím bude narůstat i nebezpečí ztráty důvěrných informací.

Mezery v ochraně virtuálních strojů

Podobná výzva existuje i s častější zaváděním vitualizace. Ačkoli mnoho firem věří, že jejich informace a aplikace jsou v rámci virtuální infrastruktury chráněny, řada IT administrátorů bude v roce 2011 čelit tvrdé realitě, že ochrana není dostatečná. Rychlé přijetí, pouze částečná implementace a nedostatečná standardizace virtuálních infrastruktur bude i nadále odhalovat mezery v zabezpečení, zálohování a vysoké dostupnosti virtuálních prostředí. I když virtualizace snižuje náklady na servery, organizace si uvědomují, že virtualizace současně zvyšuje náklady na správu a ukládání a bez plánu na ochranu těchto prostředí nemohou plně využívat návratnost investic.

Převzetí kontroly nad informacemi

Exponenciálně nárůstá množství dat, což organizacím znesnadňuje efektivní správu a obnovu dat. V roce 2011 musí správci IT získat kontrolu nad informacemi a určit, která data jsou pro ukládání důležitá. V opačném případě budou náklady na úložiště i nadále stoupat, bude vzrůstat čas věnovaný na obnovu a organizace nebudou schopny dodržovat regulační normy.

Sociální média sice ve firemním prostředí přispívají k lepší komunikaci a produktivitě, zároveň ale zvyšují náročnost na správu a ochranu dat. Sociální média budou i nadále měnit způsob spolupráce a IT organizace musí pochopit, jak správně chránit a spravovat tyto nestandardní aplikace a zajistit obnovu a prohledávání obchodních informací, které jsou komunikovány těmito kanály. Význam archivace informací ze sociálních médií bude nadále růst, protože společnosti objevují jejich potenciál a zároveň potřebují zachovat zálohování, jako formu kontroly ke snížení informačních rizik.

Navíc se data stávají „mobilními“ a tím i méně centralizovanými. Z toho důvodu budou v roce 2011 úřady více pozornosti věnovat regulaci a pro společnosti to bude znamena zavádění technologií pro šifrování, a zejména pro šifrování mobilních zařízení.

Cloud povyroste

V následujícím roce budou dostupnější cloud technologie, takže organizace budou navyšovat veřejné i soukromé cloudy. Vylepšení doznají i nástroje pro správu ukládání v tomto komplexním prostředí a pomohou administrátorům IT lépe pochopit a zachytit informace o nestrukturovaných datech. To umožní IT využít výhod cloudu a informovat management. Zatímco uživatelé budou využívat možností zasílání zpráv v cloudu, společnosti stále vidí potenciál pro úspory v existenci archivů uvnitř firmy. Tento hybridní model cloud archivace umožňuje organizacím využívat hostované služby pro zasílání a zpracování zpráv a zároveň zachovat jejich archivy, takže lze kombinovat e-mail s dalšími zdroji obsahu, jako je PST, IM a SharePoint.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).