Hlavní navigace

Symantec: Bezpečnostní hrozby blízké budoucnosti

Sdílet

Čestmír Žák 3. 12. 2010

Předpověď č. 1

Úspěch viru Stuxnet inspiruje kyberkriminálníky k častějším útokům na kritickou infrastrukturu. V případě úspěšného provedení tohoto typu útoku může dojít k ohrožení národní bezpečnosti. Útočníci se budou zaměřovat na průmyslová zařízení a lze očekávat, že reakce státních institucí bude pomalá a nedostatečně flexibilní v případě napadení.

Symantec vychází i ze studie, kterou provedl mezi poskytovateli kritické infrastruktury. 48 % subjektů kritické infrastruktury očekává v roce 2011 útok a 80 % dokonce věří, že frekvence podobných útoků bude narůstat. Většina společností je ochotna spolupracovat v oblasti bezpečnosti s vládami, ovšem nelze v následujícím roce čekat nějaké zásadní změny.

Předpověď č. 2

Počítačoví zločinci budou stále častěji využívat zranitelnosti nultého dne. Zároveň budeme také častěji svědky vysoce úspěšných a přesně cílených hrozeb. V roce 2009 Symantec zaznamenal 12 zero-day zranitelností. Oproti tomu od ledna do listopadu letošního roku bylo již 18 zero-day zranitelností použito v útocích.

Předpověď č. 3

Dochází k exponenciálnímu nárůstu počtu mobilních zařízení a rozostřuje se hranici mezi jejich využitím pro osobní a pracovní účely. To klade před IT oddělení firem nové výzvy, kterým je nutné čelit, a proto je nutné změnit stávající přístup k IT bezpečnosti. Klasické metody již nebudou stačit.

Předpověď č. 4

IT předpisy a požadavky na shodu s normami zrychlí zavádění šifrování více než následky odhalení úniků dat.

Předpověď č. 5

V roce 2011 Symantec očekává nárůst politicky motivovaných útoků.

Našli jste v článku chybu?