Hlavní navigace

Superteleobjektivy Canon EF 500mm F/4L IS II USM a EF 600mm F/4L IS II USM

Sdílet

Pavel Kreuziger 1. 3. 2011

Společnost Canon uvedla na trh dva nové superteleobjektivy pro svou řadu předních digitálních zrcadlovek EOS – modely EF 500mm F/4L IS II USM a EF 600mm F/4L IS II USM. Oba objektivy jsou podle výrobce navrženy tak, aby splňovaly požadavky náročných sportovních fotoreportérů a fotografů živé přírody. Uvedení těchto modelů není překvapením. Jejich vývoj byl avizován již v srpnu roku 2010 a na veletrhu Photokina 2010 v německém Kolíně nad Rýnem byly vystaveny jejich prototypy.

Tyto nové objektivy produktově spadají do Canon profesionální řady L a nahrazují produkty EF 500mm F/4L IS USM a EF 600mm F/4L IS USM. Díky použití slitiny hořčíku s titanovými prvky jsou tyto výrobky výrazně lehčí a dokonce odolnější. Model EF 600mm F/4L IS II USM je oproti svým předchůdcům lehčí o 27 %  (1,4 kg), zatímco objektiv EF 500mm F/4L IS II USM je lehčí o 17 % (680 g).

Optika u obou objektivů má nové konstrukční řešení. Sestává ze 16 členů ve 12 skupinách. Tyto objektivy jsou osazeny dvěma výkonnými fluoritovými prvky. Optické členy obou objektivů mají povrchové vrstvy Canon Super Spectra a SWC (SubWavelength Structure Coating) jsou optimalizované pro omezení vzniku odlesků a světleného závoje na snímcích. Aby na snímcích nezůstávaly stopy po nečistotách, jsou přední a zadní členy navíc ošetřeny voděodolnou fluorovou vrstvou, která odpuzuje prach a špínu, a po níž kapky deště rychle stékají a nezanechávají šmouhy.

Oba modely jsou vybaveny systémem stabilizace obrazu Canon, jež podle výrobce umožňuje uživatelům fotografovat s nastavením až 4krát delšího expozičního času, než je běžně nutné. Režim IS 2 se vyznačuje novými algoritmy, které zdokonalují výkon objektivu při pořizování panoramatických záběrů, a nový režim IS 3 asistuje uživatelům při zaměřování z objektu na objekt tím, že jednotku IS aktivuje jen během expozice.

O automatické ostření (AF) se stará ultrazvukový motorek kruhového typu. Fotografové mohou také využít funkce manuálního ostření, která umožňuje přesné doostření i při zapnutém systému automatického ostření.

Našli jste v článku chybu?