Hlavní navigace

Správce úloh ve Windows 8 bude značně zjednodušený

Sdílet

Jiří Paleček 17. 10. 2011

Podle Microsoftu byl u vývoje nového Správce úloh, který by měl být uživatelsky mnohem přívětivější než předchozí verze, kladen důraz na tři věci: měl by především nabídnout vykonávání běžných úkolů (jako je zavírání aplikací a procesů), disponovat moderním a funkčním rozhraním a do třetice zprosředkovat rovněž pokročilé funkce, které však budou na první pohled skryté. V praxi to znamená, že Správce úloh ve Windows běžného uživatele nezahltí nepřehledným seznamem procesů a nastavení, jak je tomu nyní ve Windows Vista nebo Windows 7. Namísto toho nástroj nabídne zjednodušený seznam programů, ve kterém se snáz uživatel prokliká k zamýšlenému výsledku.

Windows 8 Task Manager

Microsoft při studiu chování uživatelů Windows zjistil, že 85 % z nich ve Správci úloh využívá pouze záložky Aplikace a Procesy. To není příliš překvapivé odhalení, neboť většina lidí Správce využívá opravdu jen k ukončení aplikací a procesů, které neodpovídají. Po otevření Správce úloh ve Windows 8 tak uživatel uvidí pouze zjednodušený seznam aplikací, žádné záložky, žádná menu, žádné statistiky. Pokud systém zjistí, že je s nějakým programem problém, objeví se vedle něj nápis "Neodpovídá". Jakmile se uživatel rozhodne proces ukončit, nebude se jej systém znovu ptát, zda to opravdu chce udělat, ale prostě jej ukončí.

Windows 8 Task Manager

O své však nepřijdou ani pokročilí uživatelé. Pro ty Microsoft připravil tlačítko Podrobnosti (More Details). Po kliknutí na něj se otevře starý dobrý Správce úloh se záložkami. A to nejlepší nakonec – Správce úloh ve Windows 8 bude namísto nic neříkajících názvů procesů typu „splwow64.exe“ zobrazovat konkrétní jména aplikací, které tyto procesy využívají.

Našli jste v článku chybu?