Hlavní navigace

Společnosti Google a Samsung se dohodly na sdílení patentů

28. 1. 2014

Sdílet

Společnosti Google a Samsung podepsaly patentovou a licenční dohodu, jež zahrnuje současné i budoucí patenty po dobu deseti let. Společnosti tak veřejnost informovaly v krátkém oznámení, kde uvedly, že smlouva pokrývá široké spektrum technologií a komerčních oblastí, do bližších detailů se však nepustily.

„Díky smlouvám, jako je tato, mohou společnosti minimalizovat riziko vzniku soudních sporů a namísto toho se soustředit na vývoj a inovace,“ uvedl zástupce generálního ředitele pro patenty společnosti Google Allen Lo.

I Samsung má pochopitelně na dohodě velký zájem, společnost totiž například ve vleklém obřím patentovém sporu s rivalem Apple musela loni zaplatit téměř jednu miliardu dolarů, za dosvědčené porušení patentů. Navíc většinu smartphonů a tabletů od Samsungu pohání operační systém Android z produkce Googlu a přímo tak konkuruje právě společnosti Apple.

Díky umožnění přístupu k portfoliím patentů očekává Google i Samsung hlubší vzájemnou spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje. Dle šéfa centra intelektuální vlastnictví společnosti Samsung, Dr. Suengha Ahna, navíc obě společnosti ukazují zbytku průmyslového světa, že spoluprací lze získat více než vzájemnými spory. Jak již bylo řečeno, Google a Samsung nicméně spojují společné zájmy minimálně v odvětví mobilních zařízení, tudíž do budoucna podobné dohody například se společností Apple zřejmě nelze očekávat.

 

Zdroj: IDG News Service, Global.samsungtomorrow.com

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).