Hlavní navigace

Sony se omlouvá uživatelům a postupně zprovozňuje napadené služby

Sdílet

Martin Rippl 2. 5. 2011

Jak jsme váš již informovali, Sony v současné době čelí útoku hackerů na servery společnosti v San Diegu, ze kterých byly pravděpodobně ukradeny jména, adresy, data narození a přístupové údaje k síti PlayStation Network a službě Qriocity. K odstavení obou služeb došlo ve středu 20. dubna ihned po detekci vniknutí. Rozsah útoku je v současné době prošetřován bezpečnostními společnostmi, celková škoda prozatím nebyla stanovena. V sázce je 77 milionů účtů uživatelů těchto služeb.

„Patří vám naše nejupřímnější omluva,“ pronesl na nedělní tiskové konferenci Kaz Hirai, vedoucí herní divize ve společnosti Sony, a společně s dalšími představiteli se před zraky všech přítomných poklonil.

K účtům bylo přiřazeno celkem 10 milionů kreditních karet, které by naštěstí dle tvrzení Sony měly být v bezpečí. „Informace o kreditních kartách jsou šifrovány a prozatím nemáme žádné známky toho, že by se útočníkům podařilo tyto informace přečíst,“ nechal se slyšet Shinji Hasejima, CIO společnosti Sony. Nicméně i tak společnost doporučuje uživatelům, aby bedlivě sledovali jakoukoliv podezřelou aktivitu na svých účtech. Do vyšetřování se již zapojila také FBI.

Každý svého (ne)štěstí strůjcem

Útočníkům se podařilo obejít celkem tři firewally. I když Sony nazvala útok velice sofistikovaným, učinila rovněž jedno nepříjemné oznámení. „Útočníkům se podařilo zneužít nám známé zranitelnosti,“ uvedl Hasejima.

Počínaje tímto týdnem bude docházet k postupnému znovuspuštění obou služeb. Jako první bude zpřístupněno online hraní a streamování hudby. Všichni uživatelé budou vyzváni ke změně svých hesel. V rámci odškodnění Sony nabídne k bezplatnému stažení vybrané herní kousky a měsíční přístup k prémiovým službám zdarma.

Ke smůle společnosti na sebe napadený multimediální obchod Qriocity strhl velkou pozornost hned počátkem minulého týdne, jelikož byl propagován jako jedna z klíčových služeb nově představených tabletů, které budou uvedeny na trh koncem letošního roku.

Našli jste v článku chybu?