Hlavní navigace

Sledujte na webu: NASA vyslala do kosmu utajovaný miniraketoplán X-37B

24. 4. 2010

Sdílet

Bezpilotní miniraketoplán X-37B vyrazil na svou první vesmírnou misi

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) vyslal v noci ze čtvrtka na pátek do vesmíru nový bezpilotní raketoplán X-37B, který by mohl na oběžné dráze zůstat až devět měsíců. Oficiálním cílem mise má být vyzkoušení na dálku řízených operací na orbitu Země, prověření řídících systému a tepelného štítu.

O budoucím využití bezpilotního raketoplánu můžeme však zatím jen spekulovat, jelikož NASA o něm zarytě mlčí. Mluví se i o vojenském potenciálu raketoplánu, čemuž by mohla nasvědčovat i nadměrná účast Pentagonu a amerického vojenského letectva v celém programu. Jde vůbec o první bezpilotní raketoplán, který kdy Američané do vesmíru poslali. O vývoj podobného raketoplánu se již před dvaceti lety snažili i Sověti. Jejich stroj sice nakonec do vesmíru odletěl a vrátil se na Zemi, později ale již nikdy využit nebyl.

Nový vesmírný koráb je dlouhý pouze necelých devět metrů, na šířku pak ani ne tři metry. Rozpětí jeho křídel činí 4,6 metru. Díky těmto rozměrům a minimální váze (zhruba pět tun) ho není problém dopravit na oběžnou dráhu a udržet ho tam i několik měsíců.

V následujících videích můžete vidět záznamy testovacích letů raketoplánu X-37B a jeho páteční start na raketě Atlas 5 z mysu Cape Canaveral na Floridě:

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).