Hlavní navigace

MIX09: Silverlight 3 a Expression Blend 3 v testovací verzi

20. 3. 2009

Sdílet

Silverlight 3 a Expression Blend 3 - testovací verze

Microsoft na konferenci pro webové vývojáře MIX09 oznámil celou řadu novinek, které mají firemním klientům umožnit efektivněji komunikovat s jejich zákazníky v online prostředí a nabízet jim bohatší a interaktivnější webové stránky a aplikace.


Silverlight 3 Beta ke stažení


Silverlight 3, který je od dnešního dne ke stažení ve verzi beta, umožňuje vývojářům připravovat online aplikace a webové stránky nové generace, a to díky rychlejší práci s grafikou, animacemi, 3D prostředím a více než šedesátce nových ovládacích prvků. Třetí verze technologie Silverlight dále přináší vyšší úroveň kvality videa na internetu s podporou plného HD rozlišení. Zajišťuje také nepřerušované živé internetové vysílání a poskytování videa na vyžádání s rozšířenou podporou multimediálních formátů včetně kodeku H.264. Díky němu je dosaženo výrazně vyšší kvality obrazu při nižším datovém toku než u starších technologií. Nová verze technologie Silverlight nabízí také snazší ovládání vytvořeného obsahu a automatizovaný přístup k optimalizaci webových stránek pro vyhledávání. To vše Silverlight 3 podporuje i při vytváření webových aplikací, které je možné spustit samostatně, mimo webový prohlížeč.


Na konferenci představená testovací verze vývojového nástroje Expression Blend 3 se zaměřuje zejména na zvýšení práce vývojářů a tvůrců webových stránek. V průběhu jedné z přednášek Microsoft představil novou funkci SketchFlow, která zrychluje vytváření návrhu prototypu fungování aplikace. Díky této funkci je rychlejší a snadnější získat zpětnou vazbu od zadavatelů a urychlit tak průběh projektu od původního návrhu k plně funkční aplikaci. Expression Blend nyní přímo také podporuje import souborů z aplikací Photoshop a Illustrator (včetně vrstev a cest) nebo funkci náhledů na zkušební data.


Mezi další představené inovace patří technologická preview verze nástroje Eclipse4SL pro počítače Apple Macintosh, který umožní uživatelům počítačů platformy MacOS vyvíjet internetové aplikace pro Silverlight v prostředí Eclipse.


Jaká je dnes podpora Silverlightu ?


Silverlight se od svého představení v roce 2007 dočkal výrazného rozšíření mezi uživatele a získal podporu partnerů. Využívají jej dnes stovky tisíc vývojářů a designerů a významné organizace, jako například AOL LLC, eBay, CareerBuilder.com, CBS Sports Online, Netflix, Samsung Electronics, Evropské komise a Yahoo! Japan, vytvářejí na této technologii své aplikace.


Jen v rámci společnosti Microsoft využívá technologii Silverlight více než 200 produktů a webových serverů včetně Microsoft.com, MSN, Live Search, Windows Live, Office Online, Virtual Earth a veřejného testu aplikace WorldWide Telescope (www.worldwidetelescope.org).


Některé z nových komponent technologie Silverlight jsou na konferenci představeny také na příkladu ryze české aplikace OnTheRoad (www.ontheroad.to). Tato technologie umožní snadným způsobem procházet cestovatelské deníky přímo na mapě světa a prohlížet si fotografie a videozáběry v místě jejich vzniku.


Snadnější přístup k vývojovým nástrojům, platformám a aplikacím


U příležitosti konference představil Microsoft rovněž nové komponenty a integrovanou sadu nástrojů, serverů a podpůrných programů, které jsou navzájem provázané a úzce spolupracují s open source aplikacemi a produkty rozšířenými mezi vývojáři. Součástí Microsoft Web Platform je Web Platform Installer 2.0 Beta, který údajně usnadňuje instalaci a aktualizaci bezplatných webových produktů společnosti Microsoft a dalších volně dostupných webových komponent. Tato verze uživatelům umožňuje stahovat jak  PHP, tak i a finální verzi ASP.NET MVC 1.0.

Nová Windows Web Application Gallery umožňuje vývojářům vyhledávat a stahovat aplikace a komponenty, které jim usnadní vytváření vlastních webových projektů. Sami vývojáři pak mohou do online přístupné galerie nahrávat vlastní projekty a svou práci tak mohou propagovat a zpřístupnit ostatním milionům nezávislých vývojářů po celém světě. Mezi populárními aplikacemi ve Windows Web Application Gallery najdou uživatelé například nástroje Acquia Drupal, DotNetNuke a WordPress. 


Důraz na internetové aplikace s platformou Azure


V souladu s rozšiřováním možností webových aplikací na koncových zařízeních oznámil Microsoft také nové funkce platformy Windows Azure včetně podpory nejvyšší úrovně přístupu „full trust“ pro aplikace v nativním kódu a pro programovací jazyky jiné než .NET, které jsou dostupné prostřednictvím technologie Fast CGI. Novinkou je také funkce geolokace, která vývojářům umožní ukládat data a kód aplikací do dvou datacenter v USA. Využití dvou úložišť s různým umístěním pak zajistí větší dostupnost aplikací a odstraní možné problémy s délkou odezvy serverů.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).