Hlavní navigace

Šéf Mozilly: Přechod Edge na Chromium znamená větší kontrolu Googlu nad internetem

10. 12. 2018

Sdílet

Přesto existují lidé, kterým se změna směru ze strany redmondského giganta úplně nelíbí. Mezi ně patří výkonný ředitel Mozilly Chris Beard. Ten ve svém blogovém příspěvku nazvaném výmluvně „Goodbye, EdgeHTML“ vyjádřil nad rozhodnutím Microsoftu zklamání.

„Převzetím Chromia Microsoft předává kontrolu nad ještě větší částí online života do rukou Googlu,“ píše Beard ve svém příspěvku. „To může znít melodramaticky, ale není tomu tak. ‚Enginy prohlížečů‘ – Chromium od Googlu a Gecko Quantum od Mozilly – jsou softwarem ‚uvnitř baseballového míče,‘ které skutečně určují velkou část toho, co každý z nás může dělat online.“

Beardovy obavy nejsou nepodložené. Byť bude Chromium pro Edge téměř určitě krokem vpřed ve smyslu zjednodušení, pohodlí pro uživatele a potenciálně dokonce rychlosti, předává větší část technologického koláče segmentu prohlížečů do rukou Googlu – společnosti, která už teď disponuje pozicí lídra trhu, a to s velkým náskokem.

Shrnuto a podtrženo, Beard má strach, že rozhodnutí Microsoftu posune Google ještě blíže směrem k absolutní dominanci, co se obsahu webu týče.

Obavy výkonného ředitele nejsou založeny na pouhém idealismu. „Ztíží rozhodnutí Microsoftu možnost prosperity FIrefoxu? Mohlo by,“ spekuluje Beard. „…jestliže má jeden produkt, jako je Chromium, dostatečný tržní podíl, pak je pro webové vývojáře a podniky jednodušší neřešit, zda jejich služby a stránky spolupracují s čímkoliv jiným, než je Chromium.“

Ať už jste zastáncem Bearda a jeho Mozilly či nikoliv, v jednom mu musíte dát za pravdu: přišel totiž s validním argumentem, nad nímž mnozí při svém bezhlavém nadšení z přechodu Edge na Chromium zpočátku ani neuvažovali.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).