Hlavní navigace

Sdružení CZ.NIC v příštím roce opět sníží cenu domény .CZ

30. 12. 2010

Sdílet

Správce české národní domény nejvyššího řádu CZ.NIC ve své tiskové zprávě informoval o snížení registračního poplatku za držení domény .CZ ze současných 155 Kč bez DPH na 140 Kč bez DPH. „Ke zlevnění domény .CZ dojde přesně po roce a měsíci. Tento krok je součástí naší střednědobé strategie,“ sdělil výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip. Dále dodává, že na oficiálních stránkách sdružení je nyní k dispozici aktuální ceník.

Jak je patrné z grafu vývoje cen domény .CZ (viz níže), cena domény každoročně klesá, za uplynulých šest let klesl registrační poplatek na méně než čtvrtinu. K nejradikálnější změně poplatku došlo v roce 2008, kdy cena klesla z 400 Kč bez DPH na 190 Kč bez DPH především díky přechod no nový registrační systém FRED. Systém FRED (Free Registry for ENUM and Domains) vznikl na půdě sdružení CZ.NIC pod licencí GNU GPL jako open-source řešení a kromě České republiky je využíván taktéž správci registrů národních domén na Faerských ostrovech nebo v Estonsku.

Ačkoliv výše registračního poplatku představuje pouze základ por registrátory, pravděpodobně se snížení poplatku promítne i na cenách pro koncové uživatele.

graf

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).