Hlavní navigace

Sdružení CZ.NIC představuje službu MojeID: Loginy a hesla už vám nebudou přerůstat přes hlavu

27. 10. 2010

Sdílet

České sdružení CZ.NIC zabývající se především provozováním registru doménových jmen včera uvedlo do provozu službu MojeID, která nabídne uživatelům vytvoření vlastní tzv. MojeID identity, kdy se bude možné pomocí jedinečného přihlašovacího jména a hesla přihlásit na každý web disponující podporou technologie MojeID, nebo OpenID, z níž český protějšek vychází. (OpenID je mezinárodní nezisková organizace, která se již od roku 2007 zabývá právě myšlenkou sjednocení přístupu ke všem online službám.)

Výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip k uvedení služby do provozu sdělil:  „Za přidělování identit, stejně jako za správu mojeID účtů uživatelů bude odpovědné sdružení CZ.NIC. Jsme nezisková organizace, která se více než deset let věnuje správě registru domén .CZ. V našem sdružení jsou zastoupeny jak komerční společnosti, tak stát prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu nebo Českého telekomunikačního úřadu. Jsme přesvědčeni, že naše dosavadní práce a zkušenosti dokážou zaručit stabilitu služby a korektní nakládání s obchodními informacemi poskytovatelů služeb a údaji o uživatelích. Něco takového žádná implementace OpenID zatím nedokázalo nabídnout.“

Svou MojeID identitu si můžete zdarma vytvořit na stránkách mojeid.cz. V současnosti se nicméně podporou technologie MojeID a OpenID může pochlubit jen okolo třiceti českých webů, tudíž s velkou rozšířeností zatím nepočítejte. S ohledem na stále se zvyšující množství online služeb vyžadujících registraci se však velice pravděpodobně bude základna webů s podporou MojeID rychle rozšiřovat.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).