Hlavní navigace

Sapphire HD 7970 – starý král je mrtev, ať žije nový král

Sdílet

Martin Buchta 14. 1. 2012

Novinek, které nabízí 7970 oproti svému předchůdci, je hned několik. Tou nejzásadnější je přechod z 40nm na 28nm výrobní proces, což s sebou nese vyšší výkon při nižší velikosti čipu a spotřebě.

Karta je osazena 2048 stream procesy, 32 výpočetními jednotkami a jádro je taktováno na 925 MHz, přičemž to celé zastřešuje 3GB DDR5 paměť taktovaná na 1375 Mhz (5,5 GHz efektivně). Takty sice zůstaly na stejné hodnotě, především paměti, ale zvedla se šířka sběrnice na 384 bitů a jedná se o první grafickou kartu, která nativně podporuje PCIE 3.0, což slibuje vyšší výkon. Za pozornost zároveň stojí informace o spotřebě, která v nečinnosti dosahuje pouhých 3 W.

Pro připojení až šesti monitorů je karta standardně vybavena technologií Eyefinity, k čemuž slouží porty DVI, HDMI a dva mini DisplayPorty, k nimž v balení naleznete redukci na klasický DisplayPort.

Nejvýkonnější jednočipovou grafickou kartu současnosti můžete v referenčním provedení pořídit v českých obchodech za cenu lehce převyšující 13 000 Kč. Na nereferenční kusy s výrazně vyššími takty, kterých je karta schopna dosáhnout, a lepším chlazením si musíme ještě počkat.

Sapphire HD7970 na 28nm procesu nabízí 3GB DDR5 pamětí a stává se opět nejvýkonnější jednočipovou kartou


Autor se již od útlého dětství věnuje IT a je autorem mnoha lokalizací softwaru do češtiny. Ve volných chvílích píše Buchtič blog převážně o IT a herním průmyslu.

Našli jste v článku chybu?