Hlavní navigace

Samsung vrací úder, žádá zákaz prodeje iPhonů v Holandsku

Sdílet

Jan Bednařík 27. 9. 2011

Právní rozepře mezi znepřátelenými společnostmi Apple a Samsung se včera rozšířila do soudní síně v holandském Haagu. Tentokrát si však obě zúčastněné strany vyměnily role, Samsung žaluje Apple za porušování patentových licencí a požaduje dočasný zákaz prodeje 3G zařízení z produkce žalované společnosti v Holandsku. Patenty se týkají způsobů správy datového připojení mezi mobilní stanicí, jako je smartphone nebo tablet, a síťovou stanicí za použití standardů UMTS a 3G.

Patenty založené na standardech jsou většinou vázány licencí FRAND, což bylo hlavní náplní soudního procesu, který se v pondělí odehrál v Haagu. Samsung vyžaduje, aby mu Apple platil za inkriminované patenty, a navrhl soudu, aby zakázal dovoz a prodej zařízení iPhone 3GS, iPhone 4, iPad, iPad 2 a nadcházející produkty, dokud nebudou stanoveny licenční podmínky. Zástupci společnosti Samsung dále tvrdí, že se snažili se společností Apple vyjednat licenční smlouvy, avšak Apple údajně jakékoliv jednání odmítl.

Apple se pak u soudu snažil podkopat významnost patentů Samsungu a poukazoval na fakt, že znepřátelená společnost odmítá přistoupit na podmínky FRAND. Dle Applu nemá význam zakazovat dovoz a prodej zmíněných zařízení, neboť obě společnosti údajně jednají o licenční smlouvě.

Soud by měl výsledný verdikt stanovit 14. října.

 

Úvodní foto: © Gina Sanders - Fotolia.com

Našli jste v článku chybu?