Hlavní navigace

Samsung NX100 - hybridní kompaktní fotoaparát

Sdílet

Karel Krutý 19. 9. 2010

Uvedení modelu NX100 na trh následuje po NX10, což byl první hybridní kompakt Samsung se snímačem formátu APS-C. NX100 sdílí s NX10 technologie, mezi něž patří např. snímač formátu APS-C nebo 3palcový displej AMOLED. Technologie i-Function umožňuje uživatelům ovládat fotoaparát prostřednictvím objektivu. NX100 se také může pochlubit citlivostí ISO, která byla za účelem focení momentek zvýšena na hodnotu až 6400.


Samsung NX100


Objektivy jsou vybaveny tlačítkem i-Function, které uživatelům umožňuje listovat možnostmi manuálního nastavení, a zaostřovacím kroužkem, s jehož pomocí lze měnit hodnoty jednotlivých parametrů.

Samsung NX100

Vzhledem k tomu, že typický uživatel má při fotografování většinou tendenci uchopit fotoaparát jednou rukou za objektiv, umožňuje nový systém ovládání fotografům prostřednictvím tlačítka i-Function měnit nastavení přístroje levou rukou bez nutnosti spouštět fotografovaný objekt z hledáčku přístroje. Uživatelé mohou použitím tlačítka i-Function společně se zaostřovacím kroužkem přecházet mezi nastavením rychlosti závěrky, clony, EV, vyvážením bílé a nastavením citlivosti ISO.

Režim priority objektivu nabízí možnosti nastavení scény optimalizované pro právě používaný objektiv – například pokud k fotoaparátu připojíte širokoúhlý „krajinářský“ objektiv, přístroj se okamžitě přepne do režimu pro fotografování krajiny. Pokud uživatel nasadí jiný specializovaný objektiv, fotoaparát rozpozná typ objektivu a automaticky zvolí nastavení nejlépe odpovídající připojenému objektivu. Tato poslední zmiňovaná funkce bude v budoucnu fungovat ve spojení se speciálními objektivy značky Samsung.

Inovace nabízené NX100 se neomezují jenom na objektiv – také fotoaparát samotný nabízí kreativní funkci uváděnou pod názvem „Smart Filter“ (chytrý filtr). V režimu prohlížení fotografií mohou uživatelé aplikovat sedm různých filtrů včetně vinětace, změkčení, rybího oka nebo miniatury.

NX100 dále podporuje videozáznam v rozlišení HD 720p, novinka nabízí také režim „Sound Picture“ (obraz se zvukem), který umožňuje k pořizovanému snímku zaznamenat i zvukový doprovod. NX100 je rovněž vybaven funkcí ultrazvukového čištění, která dokáže z objektivu před fotografováním odstranit prachové částečky.

Při uvedení fotoaparátu na trh bude k dispozici kompaktní objektiv se zoomem s rozpětím ohniskových vzdáleností 20-50 mm, brzy poté bude na trh uveden malý a lehký širokoúhlý plochý objektiv (Pancake) s ohniskovou vzdáleností 20 mm. V první polovině roku 2011 budou k dispozici dva další speciální objektivy – objektiv Macro s ohniskovou vzdáleností 60 mm a Super Zoom s rozsahem 18-200 mm. V druhé polovině roku bude tento sortiment rozšířen ještě o další tři objektivy s ohniskovými vzdálenostmi 16 mm, 85 mm a 16-80 mm. K systému NX bude dodáváno také další příslušenství včetně elektronického hledáčku, blesku a GPS modulu umožňujícího zaznamenat vaši přesnou geografickou polohu.

V České republice je k dispozici od září 2010 za doporučenou MOC 13.490,- Kč včetně DPH (v setu se základním objektivem 20-50 mm).

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).