Hlavní navigace

Safari nabídne ochranu před sbíráním informací na webu

15. 4. 2011

Sdílet

Podle listu Wall Street Journal se funkce Do Not Track objevila již v testovací verzi Mac OS X Lion. Finální verze tohoto systému bude dostupná v létě, není však jasné, zda nová funkce nebude do Safari integrována ještě dříve. Standard Do Not Track již obsahuje Firefox 4 od Mozilly a podobná ochrana s označením Tracking Protection je zabudována i v Internet Exploreru 9 od Microsoftu.

Funkce dává prostřednictvím http headeru najevo navštíveným webovým stránkám, že si uživatel nepřeje být sledován. Celá myšlenka však závisí na předpokladu, že weboví vývojáři do svých stránek integrují skript, který bude na Do Not Track reagovat. Celý systém tak naráží na nemalou překážku, kterou je ochota webů sbírajících informace tuto možnost zpřístupnit.

Ochrana v IE9 funguje trochu jinak. Uživatel si sám musí vytvořit seznam webů, které chce blokovat. Problém je opět v tom, že i Tracking Protection spoléhá na dobrou víru zadavatelů reklamy, kteří budou respektovat přání uživatele a nebudou jej sledovat. Google Chrome zatím žádnou takovou funkci nenabízí, uživatelé však mohou využít doplňku Keep My Opt Outs.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).