Hlavní navigace

Rusko chce povinná zadní vrátka v šifrovaných IM aplikacích

21. 6. 2016

Sdílet

Některé současné i plánované aplikace pro zasílání IM zpráv, jako jsou WhatsApp, Telegram, Allo či Wire, nabízejí šifrování na straně koncového uživatele. To znamená, že žádná třetí strana nemá šanci se k jeho datům, respektive obsahu zpráv, dostat. Alespoň teoreticky. Národní bezpečnost se však poslední dobou nadřazuje presumpci neviny, a tak není divu, že vlády (kdo to vůbec konkrétně je?) tlačí na to, aby mohly ve jménu boje proti terorismu nerušeně šmírovat v zařízeních svých občanů. (Co kdyby snad měli jiný názor na demokracii?; pozn. red.)

Nejinak je tomu i v Rusku. Portál The Daily Dot informoval jako první o tom, že je zde ve hře návrh zákona, který by provozovatelům šifrovaných aplikací pod hrozbou pokuty ve výši až milionu rublů (372 tisíc korun) nakazoval instalovat do svých softwarových produktů tzv. zadní vrátka. Jedna ruská senátorka, Jelena Mizulianová, se nechala slyšet, že tyto aplikace bývají zneužívány k vymývání mozků teenagerů, kteří pak vraždí policisty (sic!). (Hloupější výmluvu pro budování orwellovského státu si snad ani vymyslet nemohla; pozn. red.)

Podle Mizulianové případná současná zadní vrátka nejdou „dostatečně daleko.“ Navrhuje tak návrat k diskusím nad myšlenkou předfiltrování zpráv. Jestliže v Rusku uzákoní povinná zadní vrátka, bude zajímavé sledovat, jak na tuto skutečnost zareagují vývojáři daných aplikací. Předpokládáme, že to dopadne tak, že vlk se nažere a koza zůstane celá: tvůrci aplikací prostě oficiálně zablokují jejich stahování v Rusku, ovšem stačí VPN nebo jednoduše přístup k zahraničním webům nebo obchodům s aplikacemi, a občané budou nerušeně chatovat dál. Jisté je však jedno: smyčka se stahuje.

Zdroj: Techspot

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).