Hlavní navigace

Ruská vláda prodloužila pobyt Edwardu Snowdenovi

Sdílet

Pavel Kreuziger 19. 1. 2017

Ruská vláda totiž Snowdenovi, který je v USA obviněn ze špionáže kvůli prozrazení detailů amerických sledovacích opatření, prodloužila povolení k pobytu. Oznámila to mluvčí tamního ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

Ta to nejdříve napsala na svůj Facebook v reakci na sloupek Michaela Morella, bývalého zástupce ředitele CIA, který řekl, že Rusko může Snowdena vrátit do Spojených států jako „perfektní dárek k inauguraci“ nového prezidenta Donalda Trumpa.

Snowden „ukradl a zpřístupnil veřejnosti více utajovaných informací než kdokoliv v historii naší republiky,“ napal Morell. „Souhrn Snowdenových odhalení způsobil celkové národní bezpečnosti ve Spojených státech významné škody.“

Ale Morell neví, že Rusko Snowdenovi prodloužilo povolení k pobytu, napsala Zacharovová. Snowden zůstal v Rusku trčet poté, co utekl z USA, když zpravodajské organizace začaly publikovat informace z jeho úniků.

Je jasné, že pro CIA je normální „dávat dárky ve formě lidí a brát si ty, kteří hledají ochranu,“ napsala Zacharovová na Facebook.

Oznámení o Snowdenově prodlouženém pobytu přišlo jen hodiny poté, co prezident Barack Obama pozastavil trest odnětí svobody Chelsey Manningové, další známé osobě, která zveřejnila vládní data. Obama Manningové snížil trest z 35 na sedm let.

Více než 167 tisíc lidí podepsalo petici z roku 2013, která žádá prezidenta Obamu, aby Snowdena omilostnil. To Obama odmítl. Kampaň pro omilostnění Snowdena je stále aktivní.

Zdroj: PCWorld.com

Našli jste v článku chybu?