Hlavní navigace

Rozlučme se s OS Symbian, nyní už bude jen Nokia

Sdílet

Mikael Ricknäs 24. 12. 2011

Finský výrobce telefonů si dobře uvědomuje dlouhodobý úpadek a ztrátu tržního podílu svého mobilního operačního systému Symbian. V blogovém příspěvku Nokia oznámila, že příští verze Symbianu se bude jmenovat prostě Nokia Belle. Společnost se však Symbianu snadno zbavit nemůže, neboť do doby, než začne primárně prodávat smartphony běžící na Windows Phone, je závislá na odbytu telefonů vybavených vlastním OS.

„Oznámení pouze podtrhuje fakt, že pro Nokii není snadné přesvědčit zákazníky ke koupi zařízení běžících na OS Symbian. Společnost tedy vsází na fakt, že Nokia je v očích zákazníků silnější značka, nežli Symbian,“ sdělil ředitel výzkumu společnosti CSS Insight.

Během třetího kvartálu celosvětově zákazníci koupili 19,5 milionu smartphonů se Symbianem, čímž si operační systém ukousl 17 procent tržního podílu. Ve srovnání se stejným časovým obdobím za minulý rok se jedná o více než 20procentní propad, jak vyplývá z dat společnosti Gartner. Přesto Symbian stále představuje druhý nejpoužívanější mobilní OS (první příčku drží Android), přičemž je populární především ve východní Evropě a na Středním východě.

Nutno zmínit, že nejde o první případ, kdy Nokia opouští některou ze svých značek. V květnu letošního roku se společnost rozhodla ukončit platnost značky Ovi a přejít na název Nokia.

Prvními telefony s předinstalovaným OS Nokia Belle jsou zástupci Nokia N8, C7 a C6-01, přičemž nejprve se začnou prodávat v Číně, následně v ostatních státech světa. V únoru příštího roku pak Nokia uvolní upgrade na Belle pro současné zákazníky.

Našli jste v článku chybu?