Hlavní navigace

Rok 2013 v oblasti bezpečnosti podle Symantecu

Sdílet

Pavel Kreuziger 21. 12. 2012

Nejprve je hodnocen rok 2012, který si podle jednoho z předních výrobců bezpečnostních a antivirových programů budou pamatovat malé a střední podniky (SMB) jako rok hackerů, pro něž byly právě takové typy podniků lukrativními cíli. Celých 36 procent cílených útoků bylo právě proti podnikům s méně než 250 zaměstnanci. Důvodem může být i fakt, že takové podniky nemají většinou zavedenou komplexní bezpečnostní politiku a často se v jejich sítích objevují různé mezery.

Jedním z problémů roku 2013 bude tzv. ransomware, což je druh scarewaru, který se pokouší uživatele zastrašovat a šikanovat. Významným pomocníkem hackerů a jiných škůdců budou v novém roce neustále se rozšiřující online platby.

Dalším trendem roku 2013 budou kybernetické konflikty, které již sice existují, ale nově se stanou normou. Online špionáž je často velice úspěšná a nebezpečná. Provádějí ji a stále častěji ji budou provádět jak národní státy, tak nevládní organizované skupiny. Kybernetické útoky mohou být nově využívány i k vyhrožování a sloužit jako demonstrace síly.

V roce 2013 se budeme stále více setkávat se 100% virtualizovanými malými a středními firmami. Očekávat lze podle společnosti Symantec i vyrovnávání tržního podílu mezi největšími výrobci hypervizorů a vyšší rozmanitost hypervizorů.

Relativní novinkou je mobilní adware, neboli madware. To obtěžuje uživatele reklamami, ale zároveń může být potenciálně nebezpečné, protože může z mobilních zařízení odsávat citlivé údaje včetně údajů kontaktních a údajů o telefonu.

Dalším problémem, který může příští rok v oblasti bezpečnosti nastat, souvisí se sociálními sítěmi. 63 procent malých a středních podniků používá sociální sítě ke komunikaci se zákazníky i jako marketingový nástroj při uvádění nových produktů na trh. Sociální sítě se snaží o to, aby lidé za jejich služby platili, čímž dávají kyberzločincům nový prostor k útokům. Symantec očekává, že nově vzroste počet malwarových útoků, které budou krást přístupové údaje k platebním aplikacím na sociálních sítích.

Útočníci se kromě toho zaměří i na mobilní zařízení a cloud, které dnes spotřebitelé stále častěji využívají. Zaměstnanci podniků různých velikostí používají v práci mobilní zařízení v režimu BYOD, což přináší nové bezpečnostní problémy a vrásky IT pracovníkům. Tento trend bude i v roce 2013 nadále narůstat.

I další problémy souvisí s cloudem, konkrétně půjde o různé výpadky cloudových služeb. Výpadky cloudu budou ve výsledku pro firmy znamenat miliony ztracených dolarů.

Zdroj: TZ Symantec

Našli jste v článku chybu?