Hlavní navigace

Raspberry Pi - kapesní počítač za hubičku má naučit děti programovat

Sdílet

Jan Bednařík 1. 3. 2012

Pokud byste kompaktní počítač Raspberry Pi náhodně zahlédli za výlohou prodejce elektroniky, pravděpodobně byste mu nevěnovali přílišnou pozornost, neboť se ve skutečnosti jedná o otevřené zařízení schraňující na jednom plošném spoji jen ty nejnutnější hardwarové komponenty a vstupně výstupní konektory. Přesto je již od včerejška o Raspberry Pi takový zájem, že byly během několika hodin veškeré nabízené kusy vyprodány a oficiální web organizace Raspberry Pi Foundation musel z důvodu zahlcení příchozími požadavky vyměnit svůj obsah za statický.

raspberry pi

Členové Raspberry Foundation, organizace fungující pod záštitou britské Cambridgeské univerzity, začali na tvorbě počítače pracovat již před více než pěti lety a do dnešního dne prošlo zařízení mnoha verzemi, jak předvádí výkonný ředitel organizace Eben Upton v demonstračním videu. Hlavní motivací pro vývoj zařízení je dle vědců podpora a posílení školní výuky počítačových věd. Zdůrazňují fakt, že náplní výuky informatiky na školách je v drtivé většině pouhé používání počítače a aplikací, ne jejich vývoji a tvorbě. Hlavním cílem počítače tedy bude přiblížit dětem programování ve stravitelné formě.

Počítač je dodáván společně s 2GB SD kartou (která představuje jediné pevné úložiště počítače) s upravenou verzí linuxové distribuce Fedora a několika předinstalovanými aplikacemi zaměřenými na výuku. V demonstračním videu předvádí spoluzakladatel organizace Robert Mullin, jak lze pracovat s grafickou aplikací, jež má mladé studenty přívětivou formou seznámit se základy tvorby programů.

Specifikace počítače, který se v dražší variantě prodává za pouhých 35 dolarů, si můžete prohlédnout na stránce anglické Wikipedie.

Našli jste v článku chybu?