Hlavní navigace

První pohled na Windows Blue, uniklá verze ukazuje nové funkce

Sdílet

Jan Bednařík 25. 3. 2013

Na světových filehostingových serverech se objevila uniklá verze operačního systému Windows v nejnovější verzi, jež je v současnosti známa pod pracovním označením Blue. Sestavení očíslované jako build 9364 vzniklo již 15. března, jedná se o 32bitovou verzi o velikosti 2,63 GB (obraz ISO) a podle serveru Neowin.net uniklo z USA.

Ze snímků obrazovky publikovaných na fóru Winforum.eu vyplývá, že Windows Blue přinese několik nových změn vzhledu i chování grafického uživatelského rozhraní. Rozšířeny byly možnosti personalizace barevného provedení prostředí, živé dlaždice se zmenšily a uživatelé budou moci zobrazit současně spuštěné aplikace stylu Metro v poměru obsazené plochy 1:1. Windows Blue by měl dokonce podporovat až 4 současně zobrazené aplikace. Rozšířené možnosti pro rozmístění aplikací mají být aplikovatelné taktéž při využití více monitorů, což zní rozhodně velice užitečně.

Změn doznala také základní pětice ovládacích tlačítek zobrazených v levém postranním panelu. Tlačítko zařízení nese volbu pro přehrání média, tlačítko sdílení pak umožní tvorbu snímku obrazovky. Co se týká dotykového ovládání, v nadcházejícím OS by měla přibýt některá nová gesta. Švihem prsty od spodní k horní hraně na úvodní obrazovce lze vyvolat seznam aplikací, stejné gesto provedené na klasické ploše otevře panel s desktopovými aplikacemi a zpřístupní možnost současného zobrazení více aplikací. V neposlední řadě pak ukazují zveřejněné snímky obrazovky pohled na novou verzi prohlížeče IE 11.

Dle serveru TheVerge by měla být oficiální preview verze Windows Blue zveřejněna v následujících měsících.

 

Zdroj: TheVergeMashable.comNeowin.net

Našli jste v článku chybu?