Hlavní navigace

Prodeje osobních PC klesají výrazněji, než se očekávalo

Sdílet

Mark Hachman 3. 12. 2013

Za osobní počítač IDC považuje stolní počítače, notebooky i hybridní zařízení, jež mohou fungovat jak v režimu notebooku tak tabletu. Předchozí odhad kalkuloval s hodnotou 9,7 procent, nicméně jak se nyní ukazuje, prodeje osobních počítačů poklesnou ještě více a to o 10,1 procent za rok 2013. Dle odhadů IDC se letos prodá celkově 314,8 milionů desktopů či přenosných PC, což je hodnota odpovídající roku 2008. Ve firemní sféře není pokles prodeje PC tak výrazný, IDC uvádí 5 procent, běžní spotřebitelé však letos zakoupí až o 15 procent počítačů méně než vloni.

„Nejvýraznějším důvodem pro nižší poptávku po osobních počítačích je zřejmě absence potřeby vyměnit starý systém za nový,“ uvádí výzkumný analytik společnosti IDC Jay Chou. „Přestože průzkum IDC ukazuje, že osobní počítače stále představují hlavní výpočetní zařízení (například prací na PC stráví uživatelé denně více hodin než prací na tabletu či smartphonu), jsou PC používány stále méně a méně, neboť trh zaplavují jiná zařízení. A přes veškeré snahy výrobců se využitelnost PC nedostala daleko za běžné spotřebitelské a pracovní úkony, tudíž se PC nepovedlo od přenosných zařízení příliš diferenciovat. Výsledkem je fakt, že životnost osobních počítačů roste a omezuje tak růst trhu,“ dodává Chou.

Dle odhadů IDC se situace nezlepší až do roku 2015, kdy by měly prodeje stolních i přenosných počítačů opět začít pozvolna růst.

 

Zdroj: IDG News Service, Idc.com

Našli jste v článku chybu?