Hlavní navigace

Prodej tabletů vzrůstá na úkor stolních počítačů

Sdílet

Jan Bednařík 1. 12. 2010


Respektovaná americká společnost Gartner zabývající se výzkumem a poradenstvím v oblasti informačních technologií v pondělí zveřejnila novou předpokládanou statistiku prodeje osobních počítačů pro rok 2011. Původní prognóza stanovující relativní vzrůst prodeje počítačů v příštím roce oproti roku letošnímu kalkulovala s hodnotou 18,1 procent. Nyní se nicméně společnost přiklání ke střízlivějším 15,9 procentům.

Z jakého důvodu tedy analytici takto upravili své odhady? Vzhledem k vysoké dynamičnosti trhu s elektronickými zařízeními prakticky není možné dopředu přesně stanovit požadovaná čísla, předpokládané hodnoty musí reagovat na aktuální trendy. Tím v současnosti nejvýznamnějším fenoménem otřásajícím statistickými pilíři je bezesporu vysoká expanze tabletů na trh s počítači. Největší odpovědnost samozřejmě padá na společnost Apple a její populární iPad, nicméně i ostatní výrobci vycítili šanci přihřát si svou polívčičku, tudíž bude tabletů na prodejních pultech jistě přibývat a to právě na úkor klasických desktopů.

Ředitel výzkumu společnosti Gartner Ranjit Atwal v tiskové zprávě sdělil: „Z dlouhodobého hlediska je možno očekávat, že do roku 2014 nahradí tablety okolo deseti procent klasických počítačů.“ Výzkumný analytik společnosti Gartner Raphael Vasquez dále dodává: „Trh s osobními počítači bude ovlivněn zařízeními, jež uživatelům umožní pracovat s digitálním obsahem i v terénu. Jedná se především o tablety a smartphony nové generace.“

Našli jste v článku chybu?