Hlavní navigace

Premiéra prvního YouTube dokumentu se blíží

6. 1. 2011

Sdílet

Režisér Kevin Macdonald a jeho tým dokončil experimentální film „Život v jednom dni“, který dokumentuje život na Zemi 24. července 2010 tak, jak jej zaznamenali uživatelé YouTube. Z 80 000 klipů jich režisér Macdonald vybral několik set a vytvořil devadesátiminutový dokument. Na světovou premiéru filmu, která proběhne  27. ledna 2011 na festivalu Sundance, bylo pozváno i 26 tvůrců nejzajímavějších klipů. Všichni přispěvatelé, jejichž klipy se ve filmu objeví, budou uvedeni jako spolurežiséři dokumentu.

Kevin Macdonald obdržel přes 4 500 hodin videoklipů ze 197 zemí. 26 tvůrců pozvaných na premiéru filmu pochází ze zemí od Ukrajiny po Egypt. Film odráží celou škálu životních situací a příběhů, například video o korejském cyklistovi, který jezdí devět let po různých zemích světa, mladé mamince, která bojuje s rakovinou, nebo ruského vyznavače parkouru, který si z Moskvy udělal hřiště.

Do YouTube experimentu se aktivně zapojili i čeští uživatelé, kteří celkem poslali 472 příspěvků a předstihli tak i země jako je Indonésie, Čína nebo z evropských zemí Maďarsko. Do celovečerního filmu byl z celého světa vybrán také jeden český videoklip kameramana a střihače Sergeje Kondakova, který zachycuje narození žirafího mláděte v Zoo Praha.

Premiéru filmu mohou uživatelé zhlédnout na kanálu youtube.com/lifeinaday dne 27. ledna 2011 v 6:00 hodin večer MT (v ČR ve 3:00 ráno). Po premiéře filmu proběhne diskuze s autory a pozvanými spolutvůrci moderovaná ředitelem festivalu Sundance Johnem Cooperem. Druhou šanci zhlédnout dokument s titulky v češtině i dalších 24 jazycích budou mít uživatelé o den později, tedy 28. ledna 2010 v 19:00 hodin našeho času.   

Tvůrci přizvaní na světovou premiéru filmu „Život v jednom dni“ na festivalu Sundance:

Afghánistán - Massoud Hossaini
Egypt - Cristina Bocchialini | Ayman El Sayed Hassan
Indonésie - Soma Helmi
Japonsko - Hiroaki Aikawa | Taiji Aikawa
Nepál - Marek Mackovic | Okhwan Yoon
Peru - Alberto Rauizo Gonzalez | Cain Abel Tapia Chavez | Aveliro Tapia
Rusko - Ardilavov Renat Valerevich | Baiturin Alexander Muhammedovich
Španělsko - Patricia Marinez del Hoyo | Toniu Xou | Virginia Salvado Segu | Araceli Segu Muste
Ukraina - Borys Grishkevich
Spojené Arabské Emiráty - Harvey Glen
Spojené státy - Caryn Waechter
Spojené státy - Christoper Brian Heerdt
Spojené státy - David Jacques
Spojené státy - Betsy DelValley
Spojené státy - Bob Liginski, Jr. | Bobby Liginski III | Catherine Anne Liginsky

Premiéra prvního YouTube dokumentu se blíží

· Oskarový režisér Kevin Macdonald dokončil unikátní dokument „Život v jednom dni“.

· Uživatelé YouTube poslali do projektu celkem 80 000 videoklipů.

· České video ze Zoo Praha kameramana Sergeje Kondakova, které se již dostalo do užšího výběru, se nakonec objeví i ve finální verzi filmu.

Režisér Kevin Macdonald a jeho tým dokončil experimentální film „Život v jednom dni“, který dokumentuje život na Zemi 24. července 2010 tak, jak jej zaznamenali uživatelé YouTube. Z 80 000 klipů jich režisér Macdonald vybral několik set a vytvořil devadesátiminutový dokument. Na světovou premiéru filmu, která proběhne 27. ledna 2011 na festivalu Sundance, bylo pozváno i 26 tvůrců nejzajímavějších klipů. Všichni přispěvatelé, jejichž klipy se ve filmu objeví, budou uvedeni jako spolurežiséři dokumentu.

Kevin Macdonald obdržel přes 4 500 hodin videoklipů ze 197 zemí. 26 tvůrců pozvaných na premiéru filmu pochází ze zemí od Ukrajiny po Egypt. Film odráží celou škálu životních situací a příběhů, například video o korejském cyklistovi, který jezdí devět let po různých zemích světa, mladé mamince, která bojuje s rakovinou, nebo ruského vyznavače parkouru, který si z Moskvy udělal hřiště.

Producent filmu Ridley Scott o něm říká: „Je úžasné, že se povedlo shromáždit tolik materiálu z celého světa a od tolika přispěvatelů. Věřím, že „Život v jednom dni“ přesvědčí víc lidí, aby vzali kameru a zaznamenali svůj život.

Do YouTube experimentu se aktivně zapojili i čeští uživatelé, kteří celkem poslali 472 příspěvků a předstihli tak i země jako je Indonésie, Čína nebo z evropských zemí Maďarsko. Do celovečerního filmu byl z celého světa vybrán také jeden český videoklip kameramana a střihače Sergeje Kondakova, který zachycuje narození žirafího mláděte v Zoo Praha.

Sám režisér Kevin Macdonald o výrobě filmu prohlásil: „Pro mě a náš tým byla práce na Životu v jednom dni neobyčejně inspirativní. S tím, jak jsme získávali vhled do mnoha lidských životů a příběhů, získávali jsme pocit, že můžeme každý den udělat 20 různých filmů.“ Dále říká: „Skládám velkou poklonu umění, schopnostem a tvořivosti těch tisíců přispěvatelů, kteří nám umožnili vytvořit silný, soudržný a poutavý film, který divákům dá dobrou představu toho, jaké bylo žít 24. července roku 2010.

Premiéru filmu mohou uživatelé exkluzivně zhlédnout na kanálu youtube.com/lifeinaday 27. ledna 2011 v 6:00 hodin večer MT (v ČR ve 3:00 ráno). Po premiéře filmu proběhne diskuze s autory a pozvanými spolutvůrci moderovaná ředitelem festivalu Sundance Johnem Cooperem. Druhou šanci zhlédnout dokument s titulky v češtině i dalších 24 jazycích budou mít uživatelé o den později, tedy 28. ledna 2010 v 19:00 hodin našeho času.

Tvůrci přizvaní na světovou premiéru filmu „Život v jednom dni“ na festivalu Sundance:

Afghánistán - Massoud Hossaini

Egypt - Cristina Bocchialini | Ayman El Sayed Hassan

Indonésie - Soma Helmi

Japonsko - Hiroaki Aikawa | Taiji Aikawa

Nepál - Marek Mackovic | Okhwan Yoon

Peru - Alberto Rauizo Gonzalez | Cain Abel Tapia Chavez | Aveliro Tapia

Rusko - Ardilavov Renat Valerevich | Baiturin Alexander Muhammedovich

Španělsko - Patricia Marinez del Hoyo | Toniu Xou | Virginia Salvado Segu | Araceli Segu Muste

Ukraina - Borys Grishkevich

Spojené Arabské Emiráty - Harvey Glen

Spojené státy - Caryn Waechter

Spojené státy - Christoper Brian Heerdt

Spojené státy - David Jacques

Spojené státy - Betsy DelValley

Spojené státy - Bob Liginski, Jr. | Bobby Liginski III | Catherine Anne Liginsky

Ridley Scott, producent

Ridley Scott je renomovaný filmař, který během své úspěšné kariéry získal tři nominace na Oskara, naposledy v roce 2002 za film ČERNÝ JESTŘÁB SESTŘELEN. Dále slavil úspěchy s filmem GLADIÁTOR, který získal Oskara, Zlatý glóbus a cenu BAFTA za nejlepší film, anebo s filmem THELMA & LOUISE, který mu v roce 1991 vynesl první nominaci na prestižní ocenění Akademie za nejlepší režii. Z dalších filmů uveďme tituly AMERICKÝ GANGSTER, ŠVINDLÍŘI, DOBRÝ ROČNÍK, průlomový film BLADE RUNNER a klasiku VETŘELEC. Společně se svým bratrem Tonym založil firmu Scott Free Productions, která produkuje široké spektrum filmových a televizních projektů. V roce 2003 byl Ridley Scott za své zásluhy o umění povýšen do šlechtického stavu.

Kevin Macdonald, režisér

Kevin Macdonald je oskarový režisér, jehož první film JEDEN DEN V ZÁŘÍ, natočený s podporou dokumentárního programu při Sundance Institute, získal v roce 2000 Oskara za nejlepší dokumentární film. Jeho druhý celovečerní dokument PÁD DO TICHA, představený na filmovém festivalu Telluride v roce 2003, se stal kasovně nejúspěšnějším dokumentem v dějinách britské kinematografie. Jeho první hraný film POSLEDNÍ SKOTSKÝ KRÁL v hlavní roli s Forestem Whitakerem, rovněž představený na filmovém festivalu Telluride, získal cenu BAFTA za nejlepší britský film a nejlepší adaptaci scénáře. Oskara a cenu BAFTA za svůj výkon v tomto filmu získal rovněž Forest Whitaker. Kevin Macdonald aktuálně pracuje na svém dalším hraném filmu EAGLE OF THE NINTH, v němž se objeví Channing Tatum, Jamie Bell a Mark Strong. Kromě filmu se Kevin Macdonald věnuje psaní do novin a jeho texty se objevily v řadě médií, jako jsou Guardian, Observer a Telegraph.

Sundance Institute

Sundance Institute byl založen Robertem Redfordem v roce 1981. Je to nezisková organizace, jež podporuje původní vyprávění ve filmu a divadle. Institut se těší mezinárodnímu uznání pro své rozvojové programy pro režiséry, scénáristy, producenty, filmové skladatele, dramatiky a divadelníky. Každoročně pořádá Sundance filmový festival v americkém Utahu a podpořil takové projekty, jako byly Angels in America, Boys Don’t Cry nebo Born into Brothels.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).