Hlavní navigace

Google TV: předzvěst internetu v televizi

27. 5. 2010

Sdílet

Internet, televize a hry, nebo také Sony, Google, Intel a Logitech - to vše charakterizuje novou Google TV, která bylq představena na konferenci vývojářů I/O v San Francisku. Jejím hlavním účelem má být obohacení sledování televize o internetový rozměr.


Vyhledávání na TV, internetu a v aplikacích

Google TV staví na platformě Android a jako prohlížeč slouží Google Chrome, který je jejich bránou do světa www a přístupovým bodem k aplikacím běžících na principu cloud computing včetně obsahu využívajícího Flash. Uživatelé mají přístup také ke svým televizním kanálům. Všechno to bude podporovat svým výkonem nový procesor Intel AtomTM CE 4100. Společnosti Sony a Logitech navíc také prohlásily, že nový procesor použijí jako základ pro své nové produkty, které budou podporovat Google TV a na trhu se objeví ještě v tomto roce. Google TV je otevřená platforma, a bude tudíž fungovat v kombinaci se všemi kanály, nicméně při spuštění bude platforma plně optimalizována pro síť DISH Network.

Google TV nabídne podle představitelů firmy výběr ze stovek kanálů, které jsou dnes divákům k dispozici prostřednictvím placených programů, a také video obsah dostupný na internetu nebo přes streaming. Google TV totiž nabízí vedle tradičního sledování video obsahu ještě možnost video-streamingu z platforem, které poskytují obsah po internetu, jako jsou Netfix, Amazon Video On Demand nebo YouTube. Google TV má rovněž umět spouštět aplikace z platformy Android Marketu.

Společnost Sony představila plány nabídky „Sony Internet TV“, což bude vůbec první televize na světě postavená na bázi platformy Google TV. První modely budou uvedeny na americký trh na podzim 2010, přičemž v nabídce bude jak samostatný model TV, tak jednotka typu set-top box s diskem Blu-ray.

Logitech své partnery doplní boxem, který umožní přijímat Google TV na stávajících systémech domácího kina podporujících formát HDTV a nabídne tak možnost úzké integrace s jakoukoli značkou HDTV nebo set-top boxu. Box bude vybaven technologií Logitech Harmony® včetně ovladače fungujícího jako klávesnice i dálkové ovládání zároveň. Společnost rovněž uvažuje o uvedení HDTV videokamery a videochatu pro Google TV, stejně jako dalších funkcí pro navigaci a ovládání včetně aplikací, které promění inteligentní telefon v dálkový ovladač pro Google TV i systémy domácí zábavy.


Úlohu klíčového partnera při práci na integraci Google TV a tradičního televizního vysílání sehrála firma DISH Network. Obě společnosti spustily pilotní test před rokem na vzorku více než 400 beta uživatelů DISH Network a Googlu. Na základě průběžné zpětné vazby od účastníků pilotního testu Google a DISH Network platformu optimalizovaly, a to tak, aby umožňovala bezproblémovou integraci s tradiční TV, DVR i webovým obsahem.


Příležitost pro vývojáře


Ukázka Google TV na konferenci vývojářů I/O zdůraznila příležitost, jaká se při budoucím utváření Google TV naskýtá vývojářům. Dnes Google oznámil, že v dohledné době zveřejní sadu specifických APIs pro webové aplikace, což bude pobídkou pro webové vývojáře, aby začali pracovat na jedinečných webových aplikacích pro televizory. V průběhu letošního roku Google vydá aktualizovanou verzi Android SDK, která bude podporovat aplikace postavené pro Google TV.

Google plánuje nabídnout platformu Google TV jako open source a tím podpořit inovaci v odvětví, aby z projektu mohli profitovat i další vývojáři. 

Více informací o projektu najdete na www.google.com/tv.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).