Hlavní navigace

Podnikněte výlet do minulosti výpočetní techniky a budoucnosti elektroniky

Sdílet

Martin Rippl 16. 7. 2011

Jak sám název napovídá, výstava pojmenovaná Vývoj výpočetní techniky nás prostřednictvím celé řady unikátních exponátů provede historií počítačů od počátku 70. let až do současnosti. Můžete si tak přijít zavzpomínat na stroje, na nichž jste začínali programovat nebo hrát dnes už legendární hry.

K vidění je například vývojová řada IBM od prvních PCček až po jeden z nejnovějších notebooků značky Lenovo s označením e420s. Nechybí ani první počiny světoznámé „ovocnářské společnosti“, do které se ve slavném snímku rozhodl investovat Tom Hanks coby Forrest Gump, první mikroprocesor na světě od firmy Intel, wafer pro vytváření mikroobvodů nebo rarity jako stolní počítač MEDA 41TC pracující s analogovým procesorem nebo původní československý počítač JZD Slušovice TNS.

Druhá výstava se věnuje využití moderní high-tech elektroniky v textilním průmyslu. K vidění jsou modely inteligentního oblečení a doplňků od společnosti Applycon, které využívají technologie LED světelných zdrojů a světlovodných vláken. Návštěvníci mají  jedinečnou možnost nahlédnout i na části systému, které jsou jinak skryty uvnitř tkaniny. Tyto technologie mají využití ve sportovních, ale především v pracovních oděvech, kde se stávají užitečnými pomocníky ve specializovaných provozech. Mezi exponáty se nachází například sportovní bunda se solárním topícím systémem nebo aktivní reflexní pracovní vesta.

Obě výstavy si mohou zájemci prohlédnout v pražském Centru energetického poradenství PRE od 11. července až do 31. srpna, a to každý všední den v čase od 10:00 do 18:00 hodin.

 

Úvodní foto: © MaksymFilipchuk - Fotolia.com

Našli jste v článku chybu?