Hlavní navigace

Počítačová myš slaví výročí, lidstvo kliká už 50 let

Sdílet

Jan Bednařík 23. 8. 2013

Douglas Engelbart byl americkým technologickým výzkumníkem, který se proslavil především svým nápadem vytvořit polohovací zařízení pro počítač, dnes známé jako myš. Engelbart se ve svých 32 letech stal členem výzkumného ústavu Standford Research Institute a o dva roky později zde vstoupil do čela seskupení Augmentation Research Center, jež se zabývalo vývojem nástrojů určených pro práci s výpočetními systémy.

První prototyp dnes zcela běžného zařízení, vytvořil David Engelbart v roce 1963. Myš však nebyla zdaleka jeho jediným vynálezem a světlo světa ve skutečnosti spatřila až o 5 let později v roce 1968, kdy Engelbart koncept představil v San Franciscu na konferenci Fall Joint Computer Conference, které se později začalo přezdívat „The mother of all demos“ (matka všech demonstrací). Engelbart zde představil koncept hypertextu, textového procesoru, telekonference a především oné slavné myši.

První myš se od dnešních moderních řešení vlastně tolik nelišila. Nebyla však samozřejmě ergonomicky tvarovaná a určování polohy se staraly dva kotouče, jeden sledující pohyb v ose x a druhý v ose y (tedy nebyla to ještě ani kuličková myš).

Od té doby se nápadu ujalo několik společností (jako Xerox, Apple, Moholt, Logitech), jež do budoucího vývoje myší doslova nalily miliony. Někteří analytici předpovídali, že myš postupně ustoupí do pozadí s příchodem nových dotykových obrazovek a softwaru pro rozpoznání řeči. Po padesáti letech od prvního konceptu však myš zůstala na stolech hned vedle klávesnic a zdá se, že tam ještě nějaký ten rok vydrží.

 

Zdroj: IDG News Service, Youtube.com

Našli jste v článku chybu?