Hlavní navigace

Plocha se vrací aneb Windows 9 již v polovině roku 2015

Sdílet

Preston Gralla 13. 1. 2014

Dle informací, jež zveřejnil technologický blogger orientující se na ekosystém společnosti Microsoft, Paul Thurrott, následující významná aktualizace OS Windows nesoucí kódové označení Threshold přijde na trh v dubnu 2015 a přinese zpět klasickou Plochu. Původně plánovaná aktualizace má být vydána jako samostatná verze Windows 9, aby se „odlišila od debaklu v podobě Windows 8,“ uvádí Thurrott.

„Threshold je daleko významnější, než kterákoliv ze specifických aktualizací. Operačnímu systému Windows 8 se daří hůře, než je Microsoftu příjemné veřejně přiznat, a bezplatná aktualizace Windows 8.1 s mnoha vylepšeními oproti původní verzi je aktuálně nainstalována na méně než 25 milionech počítačů. To je katastrofa a proto musí Windows 9 lépe splnit požadavky miliardy uživatelů tradičních PC a současně nalákat uživatele, aby Windows používali na nových typech výpočetních zařízení. Jinými slovy, Windows 9 musí být vše, co Windows 8 není.“

Co to ale v praxi znamená? V prvé řadě musí Microsoft naslouchat tomu, co se od uživatelů dozvídal již od první preview verze Windows 8. Operační systém musí být přívětivější pro využití na desktopech a noteboocích, tedy zařízeních, které uživatelé stále využívají nejvíce. A to znamená návrat ke klasické Ploše.

Windows 9 tak má navrátit menu Start, což Microsoft odmítl učinit dokonce ve Windows 8.1. Použitím menu Start budou moci uživatelé obejít úvodní obrazovku s dlaždicemi. Microsoft údajně pracuje také na tom, aby v prostředí Plochy běžely Metro aplikace bok po boku s ostatními otevřenými okny.

Není pochyb, že návrh Windows 8 byl poměrně velkým přešlapem navíc učiněným v nevhodnou dobu. V době vydání Windows 8 se již trh s osobními počítači začal propadat na úkor tabletů. Lidé tak začali tablety kupovat více, avšak Microsoft je nutil využívat stejné prostředí jak na tabletu tak na osobním počítači, čímž opět snížil využitelnost v obou sférách.

Může to Windows 9 zvrátit? Těžko říci, mobilní zařízení jsou téměř jistou budoucností a Windows 9 Microsoftu nepomůže v boji s velikány jako Google a Apple na poli smartphonů a tabletů. Nicméně zpříjemněním uživatelského prostředí návratem klasické Plochy by mohl opět získat staronové zákazníky a navýšit tržní podíl alespoň pro desktopový OS.

 

Zdroj: IDG News Service, Winsupersite.com

Našli jste v článku chybu?