Hlavní navigace

Ceny plazmových a LCD televizorů meziročně poklesly

Sdílet

Karel Krutý 2. 5. 2009

Cenová hlídka: plazmy a LCDZatímco v květnu loňského roku se v nákupním košíku průměrné české domácnosti nejvíce objevovaly LCD televizory s cenou přes 33 300 Kč, v dubnu 2009 šly nejvíce na odbyt LCD TV s cenou 17 900 Kč, což znamená pokles průměrné ceny o 46 procent. U plazmových televizorů došlo v březnu k meziročnímu snížení ceny o 42 procent z průměrných 36 700 Kč na 21 300 Kč, ale v dubnu naopak ke zvýšení ceny na 24 970 Kč, což souvisí s doprodejem starších modelů a nárůstem prodejů nových typů plazmových TV.


K největšímu propadu cen televizorů došlo mezi červencem a zářím 2008, kdy během tří měsíců klesly ceny nejprodávanějších plazmových televizorů o 20 procent a LCD TV dokonce o 30 procent. Svoji roli kromě vysoké konkurence mohlo sehrát také prázdninové období a cenové akce výrobců před srpnovými olympijskými hrami v Pekingu. Naproti tomu ceny překvapivě nejvíce stagnovaly v předvánočním období.


Za nejnižší ceny se prodávaly nejpopulárnější televizory v lednu a v březnu 2009 – průměrná cena dosahovala cca 19 300 Kč, což souviselo s povánočními slevami výrobců a doprodejem starších modelových řad. Duben byl prvním měsícem za poslední rok, kdy se zvýšily průměrné ceny nejprodávanějších televizorů. Může za to především zájem o nové modely plazmových TV v kombinaci s dřívějším propadem kurzu koruny vůči euru a dolaru.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).