Hlavní navigace

PlayStation 4 odhalen, herní konzole se přibližuje platformě PC

21. 2. 2013

Sdílet

Datum 20. února 2013 si ve svém kalendáři červeně zvýraznil každý pravý nadšenec videoher. Společnost Sony, někdejší král na poli herního průmyslu, včera představila zbrusu nového zástupce do řady herních konzolí PlayStation. Čtvrtá generace konvertuje na platformu x86, představuje nový ovladač a kromě vlastních her klade důraz také na multimediální služby a komunikaci i sdílení obsahu mezi jednotlivými hráči.

V prvé řadě se podívejme pod kapotu nové konzole. Nejzásadnější změnou od předchozí verze je přechod od CPU architektury Cell na tradiční PC platformu x86-64. Z tiskové zprávy společnosti Sony vyplývá, že bude konzole poháněna 8jádrovým 64bitovým procesorem Jaguar z dílny AMD, grafickým čipem Radeon (rovněž z produkce AMD ), který má dosahovat výkonu 1,84 TFLOPS a bude disponovat 8GB GDDR5 operační pamětí. Mezi další výbavu patří BluRay mechanika, 802.11n Wi-Fi adaptér, etehrnetové rozhraní, USB 3.0 nebo HDMI.

Jednou z hlavních ingrediencí celého ekosystému PlayStation má být vzájemná komunikace mezi hráči. PS4 dává uživatelům možnost v reálném čase vysílat obraz z právě spuštěné hry svým přátelům. Pomocí tlačítka Share na novém ovladači DualShock 4 se uižvatelé okamžitě spojí se svými přáteli, kteří budou moci hru sledovat, přidávat příspěvky, nebo dokonce převzít kontrolu nad hraním. Během představení nové konzole však o této vlastnosti zástupci Sony mluvili spíše jako o hlasech budoucnosti, nežli o hotové službě.

Přestože se má dle slov společnosti PlayStation zaměřovat předně na hraní, Sony přece jen myslí i na jiné využití. Zástupci mluvili o partnerstvích s předními poskytovateli domácí digitální zábavy, jako jsou Netflix, Amazon Instant Video nebo Hulu, a dokonce spolupráci se sítěmi jako Facebook nebo Upstream.

Společnost Sony se bohužel nevyjádřila k ceně zařízení ani datu vydání. Pouze sdělila, že by se měla nová konzole dostat na prodejní pulty před letošními Vánocemi.

 

Zdroj: IDG News Service, Engadget.com

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).