Hlavní navigace

Plánovaný areál Applu bude nad očekávání dražší

Sdílet

Pavel Kreuziger 5. 4. 2013

Celková částka by tedy podle dnešních odhadů měla činit 5 miliard dolarů (necelých 100 miliard korun), což převyšuje třeba i náklady na stavbu nového komplexu Světového obchodního centra v New Yorku (3,9 miliardy dolarů).

Plány na budování zařízení v Cupertinu oznámil v červnu 2011 na jednání místní městské rady přímo Steve Jobs. Bylo to jeho poslední veřejné vystoupení jakožto zástupce Applu před smrtí.

Velký, více než 71hektarový komplex má zahrnovat zakřivené sklo napříč celým objektem, které nemá mít žádné viditelné spoje ani mezery. Mezi další finesy má patřit až nadpřirozená hladkost všech stěn, stropů a podlah nebo interiérové dřevo ze specificky určeného typu javoru.

Apple

Je však nejasné, jestli se všechny tyto designové prvky podaří implementovat. Architekti, kteří mají projekt na starosti, Foster + Partners, se totiž údajně snaží rozpočet snížit o miliardy dolarů. Potvrzena je nicméně další informace – odhadované dokončení se posunulo z roku 2015 na rok 2015.

Apple by mohl projekt úplně zrušit, ale byla by to pravděpodobně velká chyba, neboť a) potřebuje kanceláře pro své zákazníky a b) mohla by to být sebevražda značky. Musíme čekat na to, jak investoři na nejnovější vývoj zareagují. Uprostřed propadu hodnoty akcií firmy.

Zdroj: IDG News Service

Našli jste v článku chybu?