Hlavní navigace

Piráti.cz si vypůjčili webdesign portálu Seznam.cz. Upozorňují na problematiku autorských práv

Sdílet

Jan Bednařík 30. 4. 2012

Piráti svým novým webdesignem záměrně přilévají olej do v poslední době čím dál tím více žhnoucí problematiky autorských práv. Stránka Piráti.cz svým vzhledem záměrně připomíná design nejnavštěvovanějšího českého webu Seznam.cz, aby upozornila na množící se případy soudních sporů ohledně copyrightu vztaženého na digitální obsah. Piráti zastávají filozofii svobodného a otevřeného internetu a jakékoliv omezování nakládání s digitálním obsahem zveřejněným na internetu považují za zásah do osobní svobody občanů.

Přestože pro podobný případ zřejmě český soud nemá precedent, lze očekávat, že se provozovatelé portálu Seznam.cz proti novému webu české pirátské strany ohradí. Piráti nicméně tvrdí, že nelze mluvit o krádeži, neboť si nikdo nemůže nárokovat výhradní právo na použití dané barvy či rozvržení objektů. Celý web je postavený na svobodném systému dokuwiki, jenž umožňuje, aby k obsahu stránek přispívali sami čtenáři.

„Snažíme se tak dále rozvíjet koncept politiky na principu wiki. To znamená využívat nadšení dobrovolníků, umožnit každému, aby se zapojil, a zcela se otevřít veřejnosti. Na webu tak najdete rozhodnutí všech stranických orgánů a jeho obsah smíte volně kopírovat a sdílet,“ popsal koncepci webu Jakub Michálek.

Piráti se svým webem jistě snaží vyprovokovat debatu o problematice kopírování digitálního obsahu, autorských právech a zásahu do svobod a soukromí uživatelů internetu, neboť je toto téma v poslední době poměrně frekventované. Vzpomeňte si například na návrhy amerických zákonů SOPA a PIPA, globálního zákonu ACTA nebo nedávného násilného ukončení provozu serveru MegaUpload.

Závěrem citace místopředsedy české pirátské strany Mikuláše Ferjenčíka, který se podílí na přípravě tiskové zprávy: Kód psali naši  programátoři (s použitím volně dostupné dokuwiki), chcete říct, že červenou barvu a dva sloupce už nesmí nikdo na Internetu použít? Zkuste se nad tím zamyslet hlouběji. Vážně seznamu patří všechno, co se v naší  hlavě podobá jejich webu? Mikuláš Ferjenčík.“

 

Zdroj: Piráti.cz

Našli jste v článku chybu?