Hlavní navigace

Kaspersky radí, jak se vyhnout Phishingu na Facebooku

22. 5. 2009

Sdílet

Kaspersky radí, jak se vyhnout Phishingu na Facebooku

 

Společnost Kaspersky Lab reaguje na poslední útok proti uživatelům Facebooku vydáním  průvodce, který všem uživatelům Internetu radí, jak při pohybu v on-line prostředí chránit před hrozbou počítačové kriminality. Dodavatel internetového zabezpečení v tomto průvodci upozorňuje, že škodlivý kód distribuovaný prostřednictvím serverů sociálních sítí je z hlediska úspěšných infekcí 10krát účinnější než malware šířený pomocí e-mailu.


Dne 15. května zasáhl web Facebooku další phishingový útok. Phishing je taktika internetových podvodníků používaná za účelem krádeže osobní identity, shromažďování osobních informací a jejich použití pro podvody, které oběti připraví o peníze.

Škodlivý kód distribuovaný pomocí serverů sociálních sítí je podle odhadu z hlediska počtu úspěšných infekcí 10krát účinnější než malware šířený e-mailem. Uživatelé Internetu s daleko větší pravděpodobností kliknou na odkaz, který dostali od důvěryhodného „přítele“ (kontakt v sociální síti) než na odkaz v náhodném spamovém e-mailu. Společnost Kaspersky Lab v poslední době zaznamenala masivní nárůst phishingových útoků na přihlašovací stránku Facebooku. Počítačoví zločinci používali interní systém Facebooku pro zasílání zpráv k rozesílání krátkých textů, které po kliknutí na odkaz přivedou uživatele na stránku záměrně navrženou tak, aby vypadala jako přihlašovací stránka Facebooku.

Hlavní tipy pro ochranu proti phishingovým útokům jsou následující:


•    U serverů, jako je Facebook, si přihlašovací stránku uložte do oblíbených položek (záložek) webového prohlížeče nebo zadávejte URL přímo do adresního řádku prohlížeče.
•    Neklikejte na odkazy v e-mailových zprávách.
•    Důvěrná data zadávejte pouze na bezpečných webových serverech.
•    Kontrolujte si pravidelně svůj bankovní účet a ihned kontaktujte banku v případě čehokoliv podezřelého.
•    Sledujte, zda určitá zpráva nenese znaky phishingového e-mailu. To může například znamenat, že není adresována přímo vám, že nejste jediným příjemcem, že zpráva obsahuje pravopisné, gramatické nebo syntaktické chyby nebo jinak nesprávné používání jazyka.
•    Nainstalujte si software pro zabezpečení Internetu a udržujte aktualizovaný antivirus.
•    Instalujte bezpečnostní záplaty.
•    Buďte na pozoru před nevyžádanými e-maily nebo zprávami v systémem instant messagingu.
•    Nepřihlašujte se zbytečně s oprávněními správce.
•    Zálohujte svá data.

 

Foto: Pixmac

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?