Hlavní navigace

Penězdroj: nový přístup k davovému financování z českých luhů a hájů

Sdílet

Pavel Kreuziger 10. 9. 2015

Pojem crowdfundingu, tedy v překladu davového financování, není v našich podmínkách ničím novým. Ostatně většina z těch, co používají internet, se již s tímto pojmem někdy setkala. Koncept na mezinárodním poli odstartoval Kickstarter, dodnes asi největší a nejznámější web zabývající se sháněním investorů do projektů snílků, nadšenců a aktivistů (bez negativního nádechu, prosím), kteří by jinak nebyli schopni své sny uskutečnit.

Několik Plzeňáků se spojilo, aby v českém prostředí vytvořili projekt, jenž všechny nápady zahraničních předchůdců integruje v rámci jednoho unikátního webu, který dostal název Penězdroj a naplno se rozjede koncem října. Rozdíl mezi jejich přístupem a dosavadními weby je hlavně v tom, že kombinuje možnosti financování, k nimž se prozatím ve světě dopracovalo. Kromě klasického donation (daru) pro charitativní projekty a reward (odměny) pro projekty umělců, cestovatelů a dalších úzce zaměřených autorů přichází Penězdroj i s možností equity (podíl).

Poslední zmiňovaný způsob nabízí drobným investorům potenciální (byť stále do určité míry rizikové) zhodnocení jejich vkladů do libovolného projektu podle jejich představ. Autoři portálu doufají, že financovaných projektů bude brzy dostatek na to, aby si z nich mohl vybrat opravdu každý podle svého gusta. Ovšem na druhou stranu nechtějí za každou cenu schválit každý projekt jen proto, aby jich bylo co nejvíc, ale budou klást i důraz na kvalitu cíle i konečného zpracování autory projektů.

Lidé z Penězdroje se ovšem nespokojili s tím, že by pouze zprostředkovávali platformu pro komunikaci mezi autory projektů a jednotlivými přispěvateli. Kromě toho mají v plánu nabízet autorům poradenské služby, pokrýt i oblast marketingu a PR a propagovat crowdfunding různými způsoby jakožto alternativu k jiným druhům financování. Do budoucna je v plánu i projekt mikropůjček a rozšíření fungování i do jiných států Evropy pod mezinárodním názvem Fundhall, jak se ostatně oficiálně jmenuje i zakládající společnost.

Penězdroj má minimálně na našem trhu velké ambice, ale i velký potenciál. Co z výše uvedeného se podaří naplnit, na to si ještě budeme muset pár týdnů až měsíců počkat.

Našli jste v článku chybu?