Hlavní navigace

Panasonic Lumix TZ20 - Full HD video a 3D snímky

26. 1. 2011

Sdílet

Lumix TZ20 je totiž vybaven MOS snímačem s rozlišením 14,1 MPix a novým objektivem Leica DC Vario-Elmar se zdokonaleným optickým stabilizátorem a 16x optickým zoomem. Rozsah ohniskové vzdálenosti odpovídá 24-384 mm u klasického fotoaparátu. Lumix TZ20 dokáže pracovat s videem ve Full HD rozlišení - záznam ukládá do formátu AVCHD rychlostí 50 snímků za vteřinu. V průběhu natáčení videa lze navíc pracovat se zoomem a také pořídit běžný snímek, aniž by se natáčení přerušilo. Full HD video se zaznamenává včetně stereofonního zvuku. Díky vestavěné střižně si ho můžete upravit přímo ve fotoaparátu a přes HDMI kabel pustit v televizi.

S Lumixem TZ20 se nemusíte omezovat jen na běžné fotografování, můžete vyzkoušet i 3D snímky. Nový fotoaparát vše zvládne pomocí vlastní optiky, aniž by bylo zapotřebí jakékoli další příslušenství. Po přepnutí do 3D režimu pořídí fotoaparát automaticky sérii několika snímků vybraného motivu z mírně odlišných úhlů a následně vybere dva z nich, které nejlépe vyhovují pro 3D zobrazení.

Lumix TZ20 je vybaven GPS systémem, v jehož databázi je nově milión zajímavých míst na celém světě. GPS jednotka ukládá geografické souřadnice každé pořízené fotografie, které je možné podle těchto údajů třídit. Využít toho lze například, když si chcete s přáteli prohlédnout snímky ze společné akce nebo jim ukázat místa, která jste navštívili.

K vlastnostem fotoaparátu patří i systém ovládání využívající dotykového displeje s rozlišením 460 000 bodů. Dotykem na displeji lze na toto místo zaostřit, změřit expozici či použít zoom. Stisk displeje funguje také jako spoušť. Jedním prstem se dá v pořízených snímcích listovat, zvětšovat detaily apod. Uživatel si přitom může vybrat, jestli bude ovládat přístroj dotykem nebo tlačítky, či kombinací obojího.

Systém inteligentní automatiky iA nemůže chybět u žádného fotoaparátu řady Lumix. Nedílnou součástí tohoto režimu je výběr motivového programu, který podle aktuálních světelných podmínek automaticky zvolí jeden z přednastavených scénických režimů. Novinkou je funkce inteligentního sekvenčního snímání, která nastavuje rychlost sekvence podle aktuální rychlosti pohybu. Všechny tyto funkce se nastavují zcela automaticky, stačí aktivovat režim inteligentní automatiky iA. Mnozí jistě ocení i možnost posílat fotografie a videozáznamy na populární sociální sítě (Facebook, YouTube apod.) bez instalace jakéhokoli softwaru.

A pokud by někomu model TZ20 připadal příliš sofistikovaný, může si pořídit velmi podobný model Lumix TZ18. Optika je stejná, mění se rozlišení videozáznamu (TZ18 podporuje formát 720p) a několik dalších parametrů. TZ18 nabízí méně nástrojů, zároveň jde ale o zajímavou alternativu pro všechny, kteří spoustu funkcí nevyužijí.

Lumix TZ20 i TZ18 bude na českém trhu k dispozici od března za maloobchodní cenu do 10 000 Kč, cena levnějšího modelu TZ18 nepřesáhne 8 000 Kč.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).