Hlavní navigace

Panasonic Lumix FT3 - Nebojsa fotografem

Sdílet

Pavel Kreuziger 30. 1. 2011

Přístroj s novým snímačem s rozlišením 12,3 MPix snese pád ze dvou metrů, nevadí mu mráz do -10 stupňů, je  prachotěsný a ve vodě se s ním lze potopit až do 12 m. Při běžném rekreačním potápění do hloubky 10 metrů mu podle výrobce nehrozí žádné poškození.

Lumix FT3 je vybaven objektivem LEICA DC VARIO-ELMAR se širokoúhlým ohniskem, 4,6x optickým zoomem a optickým stabilizátorem. Rozsah ohniskové vzdálenosti odpovídá 28-128 mm u klasického fotoaparátu. Kromě běžného fotografování dokáže přístroj natáčet i videozáznamy v rozlišení Full HD (1920 x 1080 bodů). Při natáčení lze používat zoom a pořídit běžný snímek, aniž by se natáčení přerušilo. Jako běžné fotografie lze použít i jednotlivá okénka videozáznamu, jejich kvalita stačí například k tisku do pohlednicového formátu nebo k použití na internetu.

S Lumixem FT3 se nemusíte omezovat jen na běžné fotografování, můžete vyzkoušet i 3D snímky. Není k tomu zapotřebí žádné příslušenství, fotoaparát vše zvládne pomocí vlastní optiky. Po přepnutí do 3D režimu pořídíte podle pokynů na displeji několik snímků vybraného motivu z mírně odlišných úhlů a fotoaparát automaticky vybere dva z nich, které nejlépe vyhovují pro 3D zobrazení. 3D fotografie pořízené bez zvláštní námahy si lze prohlížet na obrazovce 3D TV.

Cestovatelům a dobrodruhům nabízí Lumix FT3 celou řadu outdoorových funkcí. Najdeme zde kompas, výškoměr i barometr, který zároveň měří i hloubku ponoru při potápění. Vše korunuje GPS systém s databází bodů zájmu – nově je jich celý milión. Pokud se tedy z divočiny vrátíte do civilizace, stačí jen zobrazit vlastní polohu na displeji a hned se dozvíte, co vás v okolí čeká za restaurace, kina apod. Geografické souřadnice každé pořízené fotografie GPS jednotka ukládá pro jejich  vyhledávání a archivaci.

Mnozí uživatelé jistě ocení i možnost posílat fotografie a videozáznamy na populární sociální sítě (Facebook, YouTube apod.) bez instalace softwaru. Stačí připojit fotoaparát k počítači a snímky či záznamy odeslat. Lze k tomu tedy využít libovolné PC například v každé internetové kavárně.

Systém inteligentní automatiky iA nemůže chybět u žádného fotoaparátu řady Lumix. Nedílnou součástí tohoto režimu je výběr motivového programu, který podle aktuálních světelných podmínek automaticky zvolí jeden z přednastavených scénických režimů. Všechny tyto sofistikované funkce se nastavují zcela automaticky, stačí aktivovat režim inteligentní automatiky iA. Model FT3 bude na našem trhu k dispozici v polovině března v metalických odstínech oranžové, červené a modré za MOC do 10 000 Kč.

 

Foto: Fotolia, Itestro

Našli jste v článku chybu?