Hlavní navigace

Spor o daňově uznatelné výdaje na hardware vrcholí

27. 5. 2010

Sdílet

Hardware bez softwaru je daňově uznatelný náklad, tvrdí OSS Alliance a reaguje tak na výroky protipirátské organizace BSA a Ministerstva financí ČR, o nichž jsme vás informovali v tomto článku:

http://pcworld.cz/novinky/softwarove-piratstvi-bude-stale-casteji-postihovano-jako-danovy-unik-10456

OSS Alliance tvrdí, že uživatelé si mohou vybrat aplikace, které jsou poskytovány zdarma a to včetně zdrojového kódu – například operační systém Linux, prohlížeč Firefox a kancelářský balík OpenOffice.org. Ve firemním prostředí mohou používat i CRM systém na správu vztahů se zákazníky, účetní programy a další aplikace, které jsou taktéž zdarma.

„Můžete si pořídit nepřeberné množství software aniž byste na to vynaložili jedinou korunu a přesto budete zcela legálním držitelem své kopie,“ říká Dan Ohnesorg, předseda Českého sdružení uživatelů operačního systému Linux.

Zkreslený je údaj o podílu nelegálního softwaru. BSA počítá mezi piráty každého, kdo nevlastní operační systém Microsoft Windows. Pokud BSA kalkuluje se snížením pirátství o 1 procento, postrádá tento údaj smysl, uživatelé Linuxu se počítají v Česku na desítky tisíc a jejich počet každým rokem stoupá.

OSS Alliance také považuje nátlak BSA za nepřiměřený. „Řešením pirátství nejsou výhružky finančním úřadem či udávání, kterým lidé řeší vzájemné spory. BSA se snaží lidem prodat software několika komerčních firem, my jim vysvětlujeme, že mohou mít operační systém i veškeré další programy zadarmo,“ dodává předseda OSS Alliance Filip Molčan.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).