Hlavní navigace

Originální počítač Apple I byl vydražen za 374 500 dolarů

Sdílet

Jan Bednařík 16. 6. 2012

Pokud vám několikahodinové fronty a bivakování před prodejnami Apple v předvečer prodeje nového iPhonu přijde jako šílenost, vězte, že existují i zarytější fanouškové jablečných produktů. V americké aukční síni Sotheby’s byl v pátek vydražen Apple I, zástupce vůbec první řady osobních počítačů z produkce společnosti Apple. Co víc, počítač je stále ve funkčním stavu, což z něj činí tím větší raritu, neboť dle Sotheby’s dnes existuje pouze šest funkčních exemplářů.

Počítač Apple I navrhl v roce 1976 Steve Wozniak, technologický génius a blízký přítel Steva Jobse. Jobs byl počítačem nadšen a zakrátko domluvil dodávku 50 kusů zařízení do jednoho z kalifornských obchodů s elektronikou Byte Shop. Na výrobu dostal pouze 30 dní, tudíž následně společně s Wozniakem, několika přáteli i rodinou pracovali dnem i nocí na výrobě počítačů Apple I v garáži rodiny Jobsových.

Pakliže si pod slovem počítač představujete přibližně to, co vám dnes leží pod stolem, musíme vás vyvést z omylu. Zařízení skýtalo pouze neopouzdřenou základní desku s možností připojení k monitoru či televizi a klávesnici. Celý koncept výstižně popisuje následující úryvek z životopisu Steva Jobse z pera amerického autora Waltera Isaacsona:

Poté co Wozniak zkontroloval funkce tuctu základních desek, odvezl je Jobs do Byte Shopu. Terrella (majitel obchodu, pozn. redaktora) to poněkud vyděsilo. Neměly zásuvku na elektřinu, obal, monitor ani klávesnici. Očekával něco víc než takový polotovar. Ale Jobs mu tak dlouho hleděl do očí, až souhlasil, že tu dodávku převezme a zaplatí.

 

Zdroj: Theverge.com, kniha Steve Jobs

Našli jste v článku chybu?