Hlavní navigace

Oracle VM VirtualBox 4.0 - nová verze virtualizačního software

30. 12. 2010

Sdílet

Společnost Oracle oznámila dostupnost Oracle VM VirtualBox 4.0, což je nová verze oblíbeného virtualizačního softwaru. Software je nezávislý na platformě a šířen pod open source licencí. Oracle VM VirtualBox 4.0 umožňuje spustit na desktopu nebo notebooku vedle sebe několik virtuálních operačních systémů, a získat tak větší flexibilitu ve využití počítače.

Produkt podporuje širokou škálu hostitelských operačních systémů (tj. „základní“ OS, nad nímž se v rámci VM VirtualBox spouštějí virtuální operační systémy) včetně Windows, Mac OS X, linuxových distribucí (rovněž Oracle Linux) a Oracle Solaris. Nová verze zvyšuje výkon, propustnost a použitelnost. Virtuální (hostované) systémy nyní zvládnou vyšší zátěž, lze je rychle instalovat, spouštět, pozastavit, vypínat i zase mazat. Vylepšena je také spolupráce virtuálních systémů s hardwarem, a to včetně podpory sběrnice PCI Express ze strany virtuální čipové sady.

Hlavní vlastnosti Oracle VM VirtualBox 4.0

o    Nová otevřená architektura – Společnost Oracle a komunita vývojářů vytvořili rozšíření, které umožňuje přizpůsobit Oracle VM VirtualBox konkrétním požadavkům a nabízí nové funkce.
o    Vylepšená použitelnost – Nový škálovatelný režim zobrazení umožňuje na monitoru zobrazit více virtuálních operačních systémů. Vylepšena byla správa virtuálních systémů včetně zobrazování jejich náhledů a volitelně i jejich dalších atributů. Pro jednotlivé virtuální systémy lze na ploše vytvářet ikony zástupců a systémy pak spouštět jejich prostřednictvím. Administrátoři i pokročilí uživatelé si mohou rozhraní upravit tak, aby bylo jednoduché nebo naopak komplexní přesně podle jejich potřeb.
o    Vyšší kapacita a propustnost – Nový asynchronní model I/O (vstup/výstup) pro síťová (iSCSI) i místní úložiště  zvyšuje rychlost práce s těmito úložišti. Nová optimalizace pracovní zátěže umožňuje aplikace pro datová centra, například middleware společnosti Oracle, spouštět pro testovací či demonstrační účely i na 32bitových verzích Windows v roli hostitelského operačního systému.
o    Vylepšené sdílení mezi virtuálními stroji – Vylepšena byla podpora pro systémy kompatibilní se standardem OVF (Open Virtualization Format) a přidána podpora pro formát deskriptorů OVA. Veškeré informace o virtuálním stroji mohou být uloženy v jediné složce, což usnadňuje jejich přímé sdílení mezi virtuálními stroji.
o    Podpora virtuálního hardwaru – Nová virtuální čipová sada podporuje sběrnici PCI Express a další hardwarová vylepšení včetně zařízení High Definition Audio.

Dostupnost

Oracle VM VirtualBox 4.0 je ke stažení zde. Produkt je zdarma, k dispozici je i jeho zdrojový kód. Rozšiřující modul Oracle VM VirtualBox Extension Pack je zdarma ke stažení pro osobní použití. Pro uživatele Oracle Linux je Oracle VM VirtualBox 4.0 k dispozici též prostřednictvím sítě aktualizací Unbreakable Linux Network.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).