Hlavní navigace

Optické disky nevymírají, Sony a Panasonic chystají 300GB médium

Sdílet

Evan Dashevsky 30. 7. 2013

Vzhledem k neustále se zvyšujícím kapacitám a poměrně dostupným cenám přenosných flashových úložišť a rozvíjejícím se cloudovým technologiím by se mohlo zdát, že klasickým optickým diskům už zvoní hrana. Japonští velikáni Sony a Panasonic jsou však jiného názoru a rozhodli se spojit síly při vývoji optického média s 300GB kapacitou. Dle oficiální zprávy by měl být produkt dokončen v roce 2015.

Ve srovnání s dnešní špičkou v podobě Blu-Ray disků schopných nést 25 GB na jedné vrstvě, by se jednalo o poměrně výrazný kapacitní skok. Jako možné využití 300GB disku se jeví například oblast zábavního průmyslu, filmy v rozlišení 4K pro moderní televizory budou postupně zaplavovat trh a nějaký prostředek pro fyzickou distribuci výrobci stále potřebují.

Společnosti však mají s disky bohatší plány a budou je cílit na firemní sektor, jenž vyžaduje spolehlivé a vysokokapacitní úložiště pro uskladnění dat nebo zálohování. Dle tiskové zprávy společnosti Sony je spolehlivost dána faktem, že se optické disky vyznačují vysokou odolností proti nepříznivým vlivům prostředí, jako je vlhkost, prach nebo prudké změny teploty. Co víc, s výrobou optických disků mají Sony i Panasonic značené zkušenosti, přeci jen stály za vývojem technologie BluRay, tudíž lze očekávat, že se jejich plánovaný produkt na trhu prosadí.

 

Zdroj: IDG News Service, Sony.net

Našli jste v článku chybu?