Hlavní navigace

Operátoři: Zájem o smartphony v ČR roste dvouciferně

1. 1. 2012

Sdílet

Mobilní telefony s operačním systémem, tzv. chytré telefony či smartphony, si ukusují čím dál větší podíl na trhu. Podle statistik společnosti Telefónica se jejich podíl za poslední dva roky více než zdvojnásobil a nyní přesahuje 20 %.

Mezi roky 2009 a 2010 stoupl podíl chytrých telefonů využívajících síť O2 o 51 % a letos to nejspíš bude podobné číslo. V listopadu činil meziroční nárůst téměř 40 %, nicméně očekáváme, že předvánoční trh číslo ještě posune směrem k loňské hodnotě,“ uvedl v tiskovém oznámení Jiří Dvorjančanský, marketingový ředitel společnosti Telefónica Czech Republic.

Předvánoční prodeje v síti Vodafonu ukazují, že ze všech prodaných telefonů u tohoto operátora v listopadu a prosinci činily chytré telefony 80 %.

Podíl chytrých telefonů na celkových prodejích mobilních telefonů roste kontinuálně.  V průběhu roku zhruba o tři procenta měsíčně, avšak letos před Vánoci dokonce o deset procent. To potvrzuje domněnku, že chytrý telefon byl jedním z nejpopulárnějších vánočních dárků,“ uvedl v tiskovém oznámení David Novák, který je ve Vodafonu zodpovědný za portfolio mobilních telefonů.

U O2 vede stále Symbian

Podle Telefóniky chytré mobily jednoznačně dominují prodejům. Mezi nejpoužívanější chytré telefony stále patří Nokia s operačním systémem Symbian, která si drží zhruba 60% podíl. Podíl druhého Androidu roste každým měsícem a nyní se blíží k 20 %, uvádí Telefónica dle svých statistik.

Na třetí místo se postupně propracoval Apple iOS, který o 3,2 procentního bodu vede před systémy Microsoft. Pátý je mezi O2 zákazníky operační systém BlackBerry s podílem 3,3 %. Podíl všech ostatních operačních systémů v síti O2 se pohybuje zhruba kolem 1,6 %.

 

Pokračování článku, jež vám prozradí nejprodávanější modely smartphonů letošních Vánoc, naleznete na sesterském magazínu ChannelWorld.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).