Hlavní navigace

Operátoři si stěžují na Apple, jsou nuceni k nekalým praktikám

Sdílet

John Ribeiro 29. 5. 2013

Evropská komise (EK) od některých operátorů v EU obdržela stížnosti na jednání společnosti Apple. Ta údajně od operátorů vyžaduje striktní dodržování podmínek, které se neslučují se zdravou konkurencí. Jak informoval deník The Financila Times, EK v první fázi zareagovala rozesláním 9stránkového dotazníku, jehož prostřednictvím se od evropských operátorů snaží prověřit, zda jsou nuceni ke zvýhodňování zařízení společnosti Apple před konkurenčními produkty.

Dotazník mimo jiné zjišťuje například to, zda Apple od operátorů vyžaduje nákup a prodej minimálního počtu kusů smartphonu iPhone a zda jsou operátoři nuceni k tomu, aby iPhone nikdy nenabízeli za horších podmínek, než konkurenční telefony, což EK pochopitelně považuje za monopolní jednání. Podezření vzniklo rovněž na to, že Apple v některých evropských zemích omezuje určité technické funkce (jedná se o provoz na 4G LTE sítích).

Aby však mohla být americká společnost nařčena z nekonkurenčního chování, muselo by se potvrdit, že drží na evropském trhu dominantní postavení. To však nebude snadné, neboť v Evropě na poli prodeje smartphonů současně kraluje jihokorejský Samsung s 32,3procentním podílem (zatímco Apple stojí na druhé příčce s 20,5 procenty). Apple se navíc ohrazuje tím, že zdaleka nedominuje všem obchodním kanálům, neboť je dostupný pouze pro zhruba 250 operátorů z celkových světových 800.

 

Zdroj: IDG News Service, Ft.com

Našli jste v článku chybu?