Hlavní navigace

O2 varuje před blesky, jež mají fatální důsledky pro domácí elektroniku

Sdílet

Jan Bednařík 5. 7. 2012

Společnost Telefónica dle svých slov zaznamenala v posledních týdnech zvýšenou intenzitu reklamací zařízení, především modemů pro pevný internet, poškozených přepětím v elektrické síti. Na zařízení, která jsou poškozena přepětím, se reklamace nevztahují a společnost svým zákazníkům tedy doporučuje, aby si pořídili přepěťovou ochranu pro domácí spotřebiče a elektroniku, případně při bouřce modem odpojili od elektřiny i telefonní linky.

nasa blesky

Společnost pro zdůraznění závažnosti problematiky přepěťové ochrany shrnuje zásadní informace o silných elektrických výbojích, jež mohou elektroniku snadno poškodit:

Průměrně má blesk, který trvá zpravidla čtvrtinu vteřiny, proud 30 tisíc Ampér (30 kA). Jde o tzv. negativní blesk, kdy dochází k vybití negativního náboje z mraku. Negativních blesků je naprostá většina, zhruba 95 procent. Zbytek tvoří pozitivní blesky, tedy vybití pozitivního náboje z mraku do země. Pozitivní blesky bývají přibližně šesti až desetinásobně silnější (průměrně 300 kA) a trvají až desetkrát déle a mohou udeřit i několik kilometrů od mraku. Ničivou sílu ale mají oba typy blesků.

Úder blesku může způsobit ve všech vedeních v dosahu nebezpečná přepětí, tedy impulsy o napětí až několika desítek tisíc voltů, která trvají přibližně tisícinu vteřiny. Tato přepětí mohou poškodit všechna elektronická zařízení připojená k zasaženému vedení, někdy dokonce způsobují i požár. Nebezpečná přepětí mohou vzniknout nejen kvůli blesku. Přepěťová ochrana renomovaných výrobců se dá pořídit už za několik set korun a ušetří majiteli výrazně vyšší škody na elektrických či elektronických zařízeních, takže ji lze rozhodně doporučit. Pro ochranu telefonního vedení mívají vybrané přepěťové ochrany i konektory pro připojení telefonních kabelů, některé chrání i ethernetové spojení. Ochranu před přepětím zajistí také většina záložních napájecích zdrojů, mnohé z nich kromě ochrany elektrického vedení nabízejí také ochranu ethernetu a telefonního vedení.

 

zdroj: TZ O2

Našli jste v článku chybu?