Hlavní navigace

NSA přiznává: naši zaměstnanci špehovali své partnery

27. 9. 2013

Sdílet

Dopis od inspektora NSA generála George Ellarda, který byl zveřejněn ve čtvrtek senátorem Charlesem E. Grassleym, cituje 12 „doložených případů“ záměrného zneužití moci NSA.

Zneužívání pravomoci NSA pro „romantické" účely, obecně známé jako Loveint, bylo uváděno v různých zprávách médií jako příklad rozšířeného zpronevěření soukromí lidí ze strany agentury. Wall Street Journal v srpnu uvedl, že pracovníci NSA používali „enormní odposlouchávací moc agentury ke špehování v osobním zájmu.“ Generál Keith Alexander, ředitel NSA, však ve čtvrtek popsal „tvrzení o důkazech o tisících případů porušování soukromí“ jako falešné a zavádějící.

Mezi 12 případy uvedenými v dopisu NSA Grassleymu je jeden, který se týká zaměstnance, jenž už mezi lety 1998 a 2003 špehoval devět telefonních čísel žen-neameričanek bez jasného profesionálního záměru a poslouchal posbírané telefonní konverzace. Tento zaměstnanec také sbíral informace o komunikacích dvou lidí s americkým pasem.

V jiném případě z roku 2004 zkusil zaměstnanec NSA „ze zvědavosti“ napíchnout svůj domácí telefon a telefonní číslo své přítelkyně, která nebyla Američanka. Přestože mu systém zablokoval možnost sbírání informací ze svého telefonu, neboť se jednalo o číslo amerického občana, povedlo se mu získat metadata hovorů své přítelkyně.

Zdroj: IDG News Service

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).