Hlavní navigace

Nový Windows poběží také na procesorech ARM

Sdílet

Jan Bednařík 6. 1. 2011

CEO americké počítačové společnosti Microsoft Steve Ballmer ve středu oficiálně potvrdil, že nová verze operačního systému Windows bude kromě tradičních procesorů Intel a AMD podporovat také procesory ARM, které jsou známy především ve spojitosti s mobilními zařízeními, jako jsou smartphony nebo tablety. Mezi výrobci tzv. SoC (System on a Chip) procesorů s architekturou ARM, s nimiž se Microsoft chystá navázat spolupráci, byly jmenovány společnosti NVIDIA, Qualcomm a Texas Instruments. Ačkoliv se Steve Ballmer oficiálně zmínil o nadcházející verzi OS Windows, o žádné další detailnější informace se bohužel s publikem nepodělil.

„Jsme velice nadšeni množstvím partnerů, kteří se budou podílet na nové verzi Windows. NVIDIA, Qualcomm a Texas Instruments pracují na SoC procesorech založených na architektuře ARM. Intel a AMD budou pokračovat v inovaci platformy x86 včetně nových úsporných SoC systémů, jež budou novou verzí Windows plně podporovány a které rovněž poskytnou podporu pro nativní x86 aplikace“, sdělil Steve Ballmer v tiskové zprávě společnosti.

Microsoft se tímto tahem zřejmě snaží dohnat své zpoždění na trhu s tablety a dalšími mobilními zařízeními, kde významně zaostává za dominujícími americkými společnostmi Apple nebo Google. Nová verze OS, která bývá neoficiálně označována jako Windows 8, je nicméně zatím stále v nedohlednu.

Našli jste v článku chybu?