Hlavní navigace

Nový web obchází blokace plateb pro WikiLeaks

Sdílet

John Ribeiro 17. 12. 2012

Nová webová stránka, založená vynašečem informací v kauze Pentagon Papers z doby po Vietnamské válce Danielem Ellsbergem a několika dalšími aktivisty v oblasti občanských práv, se snaží crowdsourcingem získat dary pro WikiLeaks a tři další organizace.

Spuštšní provozu webové stránky Freedom for Press přichází poté, co WikiLeaks oznámili ve zprávě na Twitteru, že jim důsledkem blokády bankovních účtů zbývá na hlavním účtu pouhých 1 500 dolarů. Informátorský web oznámil, že se dočkáme nového „útoku“ na blokádu, čímž měla na mysli právě novou stránku.

WikiLeaks řekli v jiném tweetu, že potřebují získat minimálně jeden milion dolarů k tomu, aby mohli pokračovat ve fungování v roce 2013.

MasterCard, Visa, American Express a další odmítli pokračovat ve zpracovávání plateb pro WikiLeaks poté, co web začal v roce 2010 zveřejňovat asi 250 tisíc amerických diplomatických depeší.

Nová organizace nicméně sbírá dary ve svém vlastním jménu, a na svých webových stránkách oznámila, že platby získané do 31. ledna půjdou pro WikiLeaks, National Security Archive, UpTake a MuckRock News v podílech určených dárcem. WikiLeaks v nedělní zprávě řekli, že v bankovních záznamech nebude možné vidět, jaké procento dárcova příspěvku půjde na WikiLeaks, jestli vůbec nějaké. „Váš dar se ve vašem vyúčtování objeví jako dar pro Freedom of The Press Foundation a bude jej možné [minimálně v americkém kontextu] odečíst z daní,“ říká nadace na svém webu.

MuckRock News je webová stránka, která Američanům pomáhá podávat žádosti v rámci zákona o svobodě na informace, National Security Archive je pak archiv odtajněných záznamů americké vlády. UpTake je definována jako organizace video zpráv řízená občany.

Ale co když zpracovatelé plateb zablokují nadaci Freedom of the Press stejně, jako to udělali s WikiLeaks? „Nechť Visa, MasterCard, PayPal a všichni ostatní zablokují nezávislou nadaci Freedom of the Press. Nechť světu znovu demonstrují, kým opravdu jsou,“ říká ve svém vyjádření zakladatel WikiLeaks Julian Assange.

Nadace Freedom of the Press bude každé dva měsíce vydávat nový „balíček“ organizací nebo jednotlivců, pro něž budou směřovat dary, a nevypadá to, že by se zaměřovala pouze na zvyšování fondů WikiLeaks.

Vyjádření organizace se nám nepodařilo získat.

Webová stránka oznámila, že akceptuje platby od všech hlavních platebních a kreditních karet včetně karet MasterCard, Visa a American Express.

Zdroj: IDG News Service

Našli jste v článku chybu?